Chrípky sú v plnom prúde aj v Bratislave, dodržiavaním týchto jednoduchých rád môžete znížiť riziko nákazy

Chrípka, liečba doma
ilustračné: SITA

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil nieľko rád, ktorými možno predísť šíreniu infekčných chorôb. Tou najzákladnejšou radou je umývanie rúk, ktoré by nemal podceniť nikto z nás.

Jeseň je obdobím, kedy na nás útočia rôzne vírusy či infekčné ochorenia, ako uvádza ÚVZ SR, práve umývaním rúk, ktoré by malo byť pravidelné a dôsledné, sa dá nákaza do značnej miery eliminovať.

“Dôkladné umývanie rúk treba budovať ako pravidelný návyk už v ranom detstve. Iba ich opláchnutie pod teplou vodou nestačí, potrebná je aj poriadna dávka mydla. Umývaním rúk možno čo najjednoduchšie predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb,” uviedol Úrad verejného zdravontíctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke.

Ako ďalej úrad doplnil, na dôkladné umývanie rúk treba myslieť najmä počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. “Umývaním rúk totiž možno predchádzať rôznym respiračným ochoreniam, ale i hnačkovým ochoreniam a vírusovej hepatitíde typu A (choroba špinavých rúk),” spresnil ÚVZ SR.

„Pravidelný návyk pre umývanie rúk je dôležité budovať už v ranom veku dieťaťa, pretože je náchylnejšie na ochorenia, imunita sa u neho ešte len vyvíja. V jesennom období hrozí v detských kolektívoch vyššie riziko nákazy infekčnými respiračnými ochoreniami, dieťa by malo vedieť, že ruky si nestačí opláchnuť len teplou vodou, musí použiť aj primeranú dávku mydla. Prvý predpoklad zabráneniu vzniku infekčných ochorení je dôkladná hygiena rúk,“ upozornil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uviedol, čo patrí k pravidlám umývania rúk. Podľa úradu je dôležité použiť mydlo, pričom najlepšie je tekuté v chránenej dávkovacej nádobe. Pred použitím mydla je potrebné navlhčiť ruky teplou vodou, poriadne ich mydliť a nakoniec dôkladne opláchnuť vodou. Ako dodáva úrad, celá procedúra by mala trvať 40 až 60 sekúnd.

Pri mechanickom čistení rúk netreba vynechať žiadnu časť dlane, chrbát rúk a taktiež priestor medzi prstami aj pod nechtami. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča po umytí použiť jednorázovú utierku alebo čistý uterák.

“Ruky je vhodné umývať bez prsteňov, náramkov či hodiniek. Ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, treba použiť dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze. Celá procedúra by mala trvať 20 až 30 sekúnd,” vysvetľuje ÚVZ SR.

Úrad zároveň dopĺňa, kedy je potrebné umývať si ruky:

– po každom návrate domov (do práce…) z vonkajšieho prostredia,
– pred a po návšteve nemocnice, lekára,
– po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
– pred, počas a po príprave jedla,
– pred konzumáciou jedla,
– po každom použití toalety,
– pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky,
– po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
– po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
– po vyčistení nosa, kašlaní a kýchaní (pri kašli a kýchaní si ústa nemožno zakrývať dlaňou, dôležité je použiť vreckovku, ktorú treba ihneď po použití zahodiť do koša),
– počas choroby,
– pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.

Úrad taktiež prikladá rady, ako si správne umývať ruky pod tečúcou vodou:

– navlhčíme si ruky teplou vodou a naberieme si dostatočné množstvo mydla,
– ruky si potierame spôsobom dlaň o dlaň, potom pokračujeme preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne,
– trením si čistíme spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne, následne si uzavrieme prsty jednej ruky do dlane a potierame si ich oproti druhej dlani,
– nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a potom opačne,
– ľavú dlaň si čistíme krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a potom opačne,
– ruky si opláchneme vodou, dôkladne si ich utrieme jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom,
– utierkou či uterákom potom zastavíme tok vody.

Na záver ÚVZ SR prikladá rady, ako si správne dezinfikovať ruky s použitím dezinfekčného prostriedku, ktorý je na báze alkoholu:

– naberte plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste na celý povrch rúk,
– pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne,
– ďalej si čistite trením spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne,
– prsty jednej ruky uzavrite do druhej dlane a potierajte oproti druhej dlani,
– krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a potom opačne,
– spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a potom opačne,
– akonáhle ruky vyschnú, sú vydezinfikované.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk