Čierna pani má dodnes strašiť v centre mesta, žila v nešťastnom manželstve

Čierna pani v centre mesta
Foto: Google maps, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Hoci svadba páru patrila k najhonosnejším, ktoré sa kedy na Hlavnom námestí konali, ani to nezaručilo šťastie. Súžitie dvojice komplikovali problémy.

S Bratislavou je spätých niekoľko povestí a jednu z nich vám dnes predstavíme. Hovorí o Čiernej panej, ktorá má dodnes strašiť či sa zjavovať v centre mesta. Povesť nás vráti do čias, kedy na Hlavnom námestí stál ešte hostinec Burg.

Znudená dáma

Ako uvádza Ivan Szabó v knihe Prešporsko-bratislavské strašidlá, kupec sa zahľadel do krásnej dámy, s ktorou sa rozhodol oženiť. Svadba páru bola veľmi honosná a neveste lichotilo, koľko urodzených pánov prinieslo dary a blahoželalo dvojici.

Hoci bol začiatok manželstva idylický a zdalo sa, že ho nič nemôže ohroziť, opak bol pravdou. Po medových týždňoch nastúpili všedné dni, kedy kupec často opúšťal Prešporok a jeho manželka ostávala v domácnosti sama.

Mladá nevesta sa doma nudila a často pozerala do uličky, kde stál mestský hostinec. Prikázala sluhovi, aby jej doniesol niekoľko litrov toho najlepšieho vína z hostinca. Po pár čašiach vína bola dáma vo veselej nálade a spokojne zaspala.

Kupec sa vrátil domov práve v tento deň a našiel doma opitú manželku, čo sa mu nepáčilo. Zakázal jej piť víno a pohrozil, že to môže spôsobiť ich rozchod.

Najbohatšia vdova v meste

Po týždňoch sa kupec opäť vydal na cesty a jeho manželka pokračovala s pitím alkoholu. Zbojníci však prepadli kupcovu karavanu, ukradli celý tovar a muža zabili. Z kupcovej manželky sa stala najbohatšia vdova v meste.

Cítila sa byť slobodná a pila niekoľko rokov alkohol bez toho, aby jej niekto niečo prikazoval alebo zakazoval. Pitie si však vyžiadalo svoju daň a mladú ženu pochovávali v čiernych šatách v čiernej truhle.

Do domu sa nasťahovali noví obyvatelia. Jeden z nich trpel nespavosťou a často trávil noc pri otvorenom okne do dvora, kde sa nachádzala fontána. Jednej noci si všimol na dvore čiernu postavu, ako prešla k fontáne, napila sa a následne zmizla v opare dymu.

Ďalšie dni sa výjav s Čiernou pani zopakoval. Obyvatelia nechceli, aby prízrak bývalej majiteľky domu strašil a premýšľali, čo urobiť. Na vrchol fontány osadili kaplnku so sochou Bohorodičky a ako vysvitlo, Čierna pani sa nechcela osviežovať na mieste, kde bola táto socha. Odvtedy do Burgu nezavítala, no niektorí ľudia vravia, že sa pri fontánach v centre mesta prechádza aj dnes. 

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk