Členovia rady pre kultúru kraja kolektívne odstupujú z funkcie

Michal Hvorecký
SITA

Členovia Rady pre kultúru Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorá bola odborným garantom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS), sa rozhodli kolektívne odstúpiť z pozície členov rady. Na tlačovej konferencii to povedal jej predseda Fedor Blaščák.

„Krajskí poslanci dostanú v piatok na zasadnutí zastupiteľstva na schválenie návrh na poskytnutie dotácií z BRDS, ktorý oproti odporúčaniu odbornej komisie prešiel významnými zmenami. Dotačná komisia zložená z poslancov pristúpila k úpravám zoznamu žiadostí navrhnutých na podporu v miere, ktorá nie je pre členov rady akceptovateľná,“ uviedol ďalej Blaščák. Dodal, že poslanci BSK v Dotačnej komisii urobili krok späť a vrátili sa k politickému rozhodovaniu o dotáciách, nerešpektujúc kritériá a návrhy odborných hodnotiteľov.

Spor medzi odborníkmi a politikmi

Podľa bývalého predsedu a člena rady Michala Hvoreckého podpora kultúry vznikom BRDS získala osobitú pozíciu, neprekrývala sa s ostatnými oblasťami, pričom o návrhoch na udelenie dotácií rozhodovali nezávislí odborníci, nie iba politici. „Dnes to, žiaľ, vyzerá tak, že politické rozhodnutia opäť prevážia nad odbornosťou,“ dodal Hvorecký. „Odborníci sa dostali do polohy referentov. Ako hodnotitelia sme márnili čas diskusiou o kritériách, zvažovaním a hodnotením obrovského množstva projektov. Poslanecká dotačná komisia uplatnila vlastné kritériá,“ vysvetlil ďalší člen rady Rastislav Ballek.

Spor medzi odborníkmi a poslancami sa opakovane pokúšal vyriešiť predseda BSK Juraj Droba. Na rokovaní oboch strán sa však nepodarilo dospieť k zhode, poslanci vyjadrili výhrady voči návrhom odbornej komisie a neboli ochotní ďalej o veci rokovať. „Poslanci uplatnili svoju právomoc definitívne rozhodnúť bez ohľadu na výhrady protistrany,” uzavrel Blaščák.

Bratislavská regionálna dotačná schéma vznikla v roku 2015 a postupne sa etablovala ako nový a progresívny nástroj podpory kultúry a umenia v Bratislavskom samosprávnom kraji. Išlo o najvýznamnejšiu štrukturálnu zmenu v oblasti financovania umenia a kultúry od roku 1989 na úrovni samospráv.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk