Odstúpenie členov akademického senátu neohrozí zakončenie akademického roka. Vysoká škola má dnes navyše podpísať dohodu s novým investorom, ktorý má školu oddlžiť, hovorí riaditeľ Akadémie médií Peter Ošváth.
Členovia akademického senátu Akadémie médií, odbornej vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave sa v pondelok 30. mája vzdali svojich mandátov.
Ako informovala bývalá podpredsedníčka akademického senátu Akadémie médií Alexandra Imrichová, urobili tak na protest proti pomerom, ktoré na škole vládnu a ktoré sú v rozpore s akademickými slobodami, akademickou samosprávou, zákonom o vysokých školách, štatútom Akadémie médií a princípmi demokratickej spoločnosti. Pripomína tiež, že Akadémia médií od októbra 2015 nemá legitímneho rektora ani povereného rektora a od pondelka už ani akademický senát.
Členovia akademického senátu pri informovaní o vzdaní sa mandátu zároveň uvádzajú, že predsedníčka akademického senátu Akadémie médií Gabriela Mezeiová podala v pondelok 30. mája okamžitú výpoveď. Problém podľa nich je, že ju nemala komu podať, keďže dodnes nevedia, kto je rektorom alebo povereným rektorom, a to napriek tomu, že sa uskutočnili regulárne voľby povereného rektora. Akademický senát totiž podľa jeho členov nedostal uznesenie správnej rady k voľbe rektora.
„Gabriela Mezeiová už vzdala neustále útoky, vyhrážanie a šikanovanie zo strany riaditeľa Akadémie médií Petra Ošvátha nielen na svoju osobu, ale aj na jej odbornosť a kompetentnosť. Rovnaké praktiky uplatňoval aj na ďalších členov akademického senátu, študentov, zamestnancov, o čom svedčia podnety predsedovi Správnej rady akademického senátu a ministerstvu školstva,“ uvádza sa v dokumente, ktorý podpísali členovia akademického senátu.
Správna rada Akadémie médií zároveň podľa členov akademického senátu neinformovala senát ani o stave rokovaní s investormi. Netransparentnosť výberových kritérií vstupu investora do školy tak podľa nich predlžuje neistotu študentov, čoho dôsledkom je ich masívny odchod na iné školy. Správnej rade vyčítajú aj to, že nepredložila na prerokovanie akademickému senátu výročnú správu ani audit za rok 2015.
Riaditeľ Akadémie médií Peter Ošváth povedal, že zatiaľ nemá oficiálnu informáciu o tom, že akademický senát odstúpil. Zakončenie akademického roka to však podľa neho neohrozí a v takomto prípade v septembri či októbri bude konštituovaný nový akademický senát. V súvislosti s rektorskou otázkou zároveň Ošváth uviedol, že škola síce nemá rektora menovaného prezidentom, keďže Eduard Chmelár sa funkcie vzdal. V súčasnosti však škola má legitímneho zastupujúceho rektora, ktorým je prorektor pre vzdelávanie, vedu a výskum Samuel Brečka.
Obvinenia o vyhrážaní a šikanovaní odmieta Ošváth ako účelové. Voči študentom vraj iba vyžadoval plnenie študijných povinností v zmysle študijného poriadku. Pri obvinení o bossingu voči zamestnancom hovorí, že škola mala len dve zamestnankyne, z ktorých Mezeiovú s výnimkou jednej účasti na akademickom senáte pol roka ani nevidel, pretože nechodila do práce. „Podľa mojich informácií už pracuje na plný úväzok u iného zamestnávateľa a zároveň je vedená ako zamestnankyňa v našej škole. Ak sa to potvrdí, tak porušila pracovnoprávne zákony aj vysokoškolský zákon,“ uviedol Ošváth, podľa ktorého 27. mája dostala od zastupujúceho rektora okamžitú výpoveď pre neplnenie si pracovných povinností.
Ošváth zároveň hovorí, že správna rada nie je povinná predkladať akademickému senátu stav a priebeh rokovania s investorom. Zároveň však podľa neho nie je pravda, že senát neinformovali. Na zasadnutí akademického senátu 12. mája informoval o rokovaniach s investorom predseda Správnej rady Daniel Modrovský, ako aj sám Ošváth.
Riaditeľ Akadémie médií sa vyjadril aj k auditu, ktorý podľa neho dokončili približne iba pred týždňom. So senátom nebolo podľa Ošvátha možné prerokovať to za taký krátky čas. Výsledky auditu však podľa riaditeľa Akadémie médií predložili novému potenciálnemu investorovi. Ako dodal, nie je problém, aby akademický senát s auditom oboznámili. „Audit hovorí o výsledkoch hospodárenia predchádzajúceho vedenia. Nie je tajomstvo, že hospodárenie nebolo dobré, lebo sa škola dostávala do straty,“ hovorí Ošváth s tým, že je nevyhnutné pristúpenie nového investora, ktorý školu oddlží a príde s novou víziou perspektívy školy.
Ošváth zároveň uviedol, že škola dnes podpisuje dohodu s novým investorom, ktorý má oddlžiť školu. V takom prípade vymenujú novú správnu radu a táto správna rada má rozhodnúť o tom, že poveruje Eduarda Chmelára funkciou rektora až do uskutočnenia riadneho legislatívneho procesu na vymenovanie budúceho rektora prezidentom republiky. Chmelár by mal byť poverený od stredy 1. júna. O novom investorovi zatiaľ Ošváth nechcel hovoriť a chce počkať na podpis dohody.
Členovia akademického senátu Akadémie médií zároveň sformulovali vyhlásenie, podľa ktorého sa dištancujú od akýchkoľvek prejavov akéhokoľvek extrémizmu, xenofóbie, neznášanlivosti, pretože sú v rozpore s uplatňovaním akademickej slobody, slobody myslenia a názorov nielen na akademickej pôde, ale aj s normami a pravidlami občianskej demokratickej spoločnosti. Ako dodáva 13 podpísaných členov senátu, toto stanovisko súvisí s politickou angažovanosťou riaditeľa Akadémie médií Petra Ošvátha, ktorý v minulosti kandidoval v parlamentných voľbách na 74. mieste strany Právo a spravodlivosť, ktorá je dnes už súčasťou koalície Spoločne za Slovensko.
Riaditeľ Akadémie médií uviedol, že v roku 2010 prijal kandidatúru v strane Právo a spravodlivosť, keďže sa mu program strany javil ako zaujímavý. Keď však vývoj v strane išiel po voľbách smerom, s ktorým sa nestotožňoval, tak zo strany vystúpil. „Od súčasných aktivít a činnosti strany Právo a spravodlivosť, ako aj jej príbuzných politických strán, aktivít a iniciatív, sa zásadne dištancujem, lebo ich považujem za extrémistické,“ dodal Ošváth s tým, že momentálne nie je členom žiadnej politickej strany.