Čo sa skrýva za vznikom názvu mestskej časti Dúbravka? Sú za tým tieto legendy

Zdroj: Foto ilustračné: www.facebook.com

Viete, ako vznikol samotný názov Dúbravka? Skrývajú sa za ním rôzne povesti a legendy. Ktorá sa vám zdá najpravdepodobnejšia?

Pôvod mena Dúbravka je založený na rôznych povestiach a legendách. Jedna hovorí o miestnych drevorubačoch, ktorým sa zatúlal jeden z ich psov a ukryl sa v bútľave jedného z dubov. Chlapi si medzi sebou hovorili, že „dub hafká“ a z toho mal vzniknúť názov Dúbravka. Iná legenda hovorí o tom, že chorvátska princezná Dúbravka, ktorá utekala pred Turkami, tu bola zajatá. Tretia povesť hovorí, že meno dostala podľa veľkých okolitých lesov zložených z dubiny a dúbravy, v ktorých boli chorvátski kolonisti v tejto oblasti často zamestnaní.

Dúbravka. Foto: www.facebook.com

Starším názvom pre Dúbravku bolo v maďarčine Hidegkút a v nemčine Kaltenbrunn, čo v oboch jazykoch znamená chladná studňa. V tomto prípade ide o Horánsku studňu, ktorá aj v časoch sucha priniesla dostatok vody pre celú oblasť. Dnes už táto studňa nie je sprístupnená, avšak stále má svoje čestné miesto v erbe Dúbravky, pre ktorú sa stala jedným z jej symbolov.

Horánska studňa v Dúbravke. Foto: www.facebook.com

Avšak, skutočný dôvod názvu Dúbravka sa v historických zápiskoch neuvádza. Každý si môže vybrať tú legendu či povesť, ktorá sa mu zdá ako najpravdepodobnejšia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk