Bratislavské Staré Mesto je bezpochyby najnavštevovanejšou časťou hlavného mesta a niet sa čomu čudovať. Historické centrum a jeho okolie tvorí množstvo významných miest a pamiatok, čo ročne pritiahne množstvo turistov. V centre Bratislavy nájdete množstvo zaujímavostí, o ktorých ste možno ani nevedeli.
V mestskej časti Staré Mesto sa nachádza najväčšia fontána na Slovensku. Je ňou Fontána Družby nachádzajúca sa na Námestí Slobody a postavená v roku 1980. Jadro fontány tvorí nerezový kvet s hmotnosťou až 12 ton a naplniť sa dá v objeme 2 000 m3 vody. Avšak vodu tam už dlhé roky nikto nevidel, keďže fontána nie je funkčná od roku 2007.
Ďalej sa tam nachádza najužší dom možno aj v celej Európe. Stavba s adresou Michalská ulica 15 nachádzajúca sa na mieste starých mestských hradieb, pochádza z konca 18. storočia. Keď sa začali používať delá, mestské opevnenie stratilo svoju podstatu, a preto bolo zbúrané za účelom rozšírenia mesta. Takto vznikla 130-centimetrová medzera, ktorou prechádzali stráže. Úzku stavbu postavili na zaplnenie tejto medzery, a neskôr bola rozšírená až k samotnej veži.
Na vrchole tympanónu Primaciálneho paláca sa nachádza obrovský železný klobúk. Tento Kardinálsky klobúk s priemerom 180 cm a hmotnosťou až 150 kg bol vymodelovaný podľa klobúka, ktorý nosil prvý obyvateľ paláca Jozef Batthyányi. Ďalšou zaujímavosťou je tabuľa s ryskou na fasáde Starej radnice. Táto ryska v minulosti ukazovala výšku vody počas povodne vo februári roku 1850.
Stará radnica na Hlavnom námestí je vôbec najstaršia radnica na území Slovenska. Funkciu radnice si plní od roku 1442, keď dovtedy mestská rada zasadala v budove naproti, v ktorej údajne strašilo. Poslednú zaujímavosť, ktorú spomenieme, je trestanie v studni na Primaciálnom námestí. Nepríjemný trest postihol všetkých nešikovných remeselníkov a pekárov. Spočiatku ich zvykli ponárať do studenej vody Dunaja a neskôr, až do roku 1773, ich spúšťali v klietke do studne, ktorá už teraz nefunguje, ale je zakomponovaná do dlažby na námestí.