Čo vieme a nevieme o Starom Meste?

Fóntána družby, Námestie slobody
Námestie slobody. Foto: RH

Bratislavské Staré Mesto je bezpochyby najnavštevovanejšou časťou hlavného mesta a niet sa čomu čudovať. Historické centrum a jeho okolie tvorí množstvo významných miest a pamiatok, čo ročne pritiahne množstvo turistov. V centre Bratislavy nájdete množstvo zaujímavostí, o ktorých ste možno ani nevedeli.

V mestskej časti Staré Mesto sa nachádza najväčšia fontána na Slovensku. Je ňou Fontána Družby nachádzajúca sa na Námestí Slobody a postavená v roku 1980. Jadro fontány tvorí nerezový kvet s hmotnosťou až 12 ton a naplniť sa dá v objeme 2 000 m3 vody. Avšak vodu tam už dlhé roky nikto nevidel, keďže fontána nie je funkčná od roku 2007.

Ďalej sa tam nachádza najužší dom možno aj v celej Európe. Stavba s adresou Michalská ulica 15 nachádzajúca sa na mieste starých mestských hradieb, pochádza z konca 18. storočia. Keď sa začali používať delá, mestské opevnenie stratilo svoju podstatu, a preto bolo zbúrané za účelom rozšírenia mesta. Takto vznikla 130-centimetrová medzera, ktorou prechádzali stráže. Úzku stavbu postavili na zaplnenie tejto medzery, a neskôr bola rozšírená až k samotnej veži.

Na vrchole tympanónu Primaciálneho paláca sa nachádza obrovský železný klobúk. Tento Kardinálsky klobúk s priemerom 180 cm a hmotnosťou až 150 kg bol vymodelovaný podľa klobúka, ktorý nosil prvý obyvateľ paláca Jozef Batthyányi. Ďalšou zaujímavosťou je tabuľa s ryskou na fasáde Starej radnice. Táto ryska v minulosti ukazovala výšku vody počas povodne vo februári roku 1850.

Stará Radnica, Hlavné námestie
Stará Radnica, Hlavné námestie. Foto: RH

Stará radnica na Hlavnom námestí je vôbec najstaršia radnica na území Slovenska. Funkciu radnice si plní od roku 1442, keď dovtedy mestská rada zasadala v budove naproti, v ktorej údajne strašilo. Poslednú zaujímavosť, ktorú spomenieme, je trestanie v studni na Primaciálnom námestí. Nepríjemný trest postihol všetkých nešikovných remeselníkov a pekárov. Spočiatku ich zvykli ponárať do studenej vody Dunaja a neskôr, až do roku 1773, ich spúšťali v klietke do studne, ktorá už teraz nefunguje, ale je zakomponovaná do dlažby na námestí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk