Cudzie ŠPZ v Bratislave = problém? Vodiči s cudzou ŠPZ sú terčom vandalov

Posprejovane auto ruzinov

Obyvatelia Ružinova upozorňujú na opakujúce sa útoky na autá so značkami mimo Bratislavy. Vozidlá sú poškodzované sprejom, so zdvihnutými stieračmi a vulgárnymi odkazmi. Miestni varujú, že ide o nebezpečný prejav frustrácie a anonymnej nenávisti, ktorá by nemala zostať bez odozvy.

V Ružinove sa opäť objavili prípady vandalizmu namiereného proti vozidlám so značkami mimo hlavného mesta. V diskusii na sociálnej sieti zazneli desiatky svedectiev od obyvateľov, ktorých autá boli posprejované, znečistené, alebo im boli opakovane dvíhané stierače. Spoločným znakom týchto útokov je podľa miestnych najmä iná ŠPZ než BA, BL či BT.

Na prípad upozornila obyvateľka Tereza, ktorá si našla svoje auto poškodené sprejom na ulici Andreja Mráza. Vzápätí sa pridali ďalší, ktorí opisovali podobné skúsenosti – nepríjemné odkazy na oknách, poškodené karosérie, ale aj pocit, že ak nemáte „bratislavské“ značky, ste pre niektorých nežiaduci hosť.

Diskusia sa rýchlo zvrtla na tému frustrácie, stereotypov a nepochopenej regionálnej nenávisti. Používatelia otvorene kritizovali, že niektorí ľudia si ventilujú vlastnú nespokojnosť s prácou, životom či politikou tým, že sa anonymne mstia cezpoľným vodičom. Vzhľadom k neprenosným číslam vozidiel však väčšina áut patrí práve Ružinovčanom.

Ironicky zaznievali aj poznámky, že za všetko môžu „cyklisti, liberáli a chodci“ – podľa niektorých len ďalšie obete kolektívnej zlosti.

Skepsa sa objavila aj smerom k polícii. Viacerí tvrdili, že keď podobné prípady nahlásili, nič sa neudialo. Vraj ide o „malú škodu“ alebo sa to „ťažko preukazuje“. No podľa zákona ide stále o vandalizmus, ktorý je postihnuteľný. Ako upozornila diskutujúca Andrea, novela zákona č. 380/2024 sprísnila pokuty a za opakovaný priestupok môže páchateľ zaplatiť až 2 000 eur.

Ak sa aj vám stane, že nájdete auto poškodené sprejom alebo iným spôsobom, odborníci odporúčajú okamžite všetko zdokumentovať – odfotiť z viacerých uhlov, zistiť, či v okolí nie sú kamery, a kontaktovať políciu na čísle 158. Ak máte havarijné poistenie, môžete škodu nahlásiť aj poisťovni.

Obyvatelia sa tiež podelili o rady, ako sa tohto problému zbaviť. Sprej z auta sa dá v niektorých prípadoch odstrániť pomocou špeciálnych čističov dostupných v obchodoch s autokozmetikou. Ak si netrúfate, odporúča sa obrátiť na profesionálov.

V Ružinove sa tak čoraz hlasnejšie hovorí o potrebe kamerového systému a dôslednejšieho dohľadu. Zároveň však miestni vyzývajú na slušnosť a empatiu – veď samotná ŠPZ už dávno nehovorí o tom, kto je „cezpoľný“ a kto je „domáci“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk