Bratislava rieši kontroverzný prípad lekára, ktorý požadoval 50-eurový príplatok za komunikáciu v angličtine. Ide o bežnú prax, alebo porušenie zákona? Na lekára sa posťažovala cudzinka v skupine na sociálnej sieti.
V Bratislave sa objavila sťažnosť na praktiky jedného z miestnych lekárov, ktorý si účtoval poplatok 50 eur za to, že s pacientkou komunikoval v anglickom jazyku. Prípad vyvolal diskusiu v komunite cudzincov, kde jedna z členiek skupiny opísala svoju skúsenosť.
Cudzinka sa posťažovala v skupine pre cudzincov v Bratislave s tým, že lekár jej naúčtoval tento príplatok. Napokon skonštatovala, že jej slovenčina je na dostatočnej úrovni a bola by schopná hovoriť po slovensky, v porovnaní s nedostatočnou angličtinou, ktorú lekár predviedol. Poplatok nebol vopred uvedený v žiadnej zmluve ani cenníku a podľa jej slov išlo o „bežnú prax, ktorú mala vedieť“.
Podľa platnej legislatívy na Slovensku je lekár oprávnený požadovať poplatok za nadštandardné služby, medzi ktoré môže patriť aj komunikácia v cudzom jazyku. Tento poplatok však musí byť jasne uvedený v cenníku a pacient musí byť o ňom informovaný pred poskytnutím služby. Zákon zároveň stanovuje, že lekár, ktorý má zmluvu so zdravotnou poisťovňou, nesmie účtovať dodatočné poplatky za služby, ktoré už sú hradené poisťovňou.
Ak má pacient podozrenie, že mu bol účtovaný neoprávnený poplatok, môže situáciu nahlásiť príslušnému samosprávnemu kraju. Ten má na starosti kontrolu dodržiavania predpisov poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Podobnú skúsenosť pod príspevkom zdieľali viacerí cudzinci, ktorí za komunikáciu v cudzom jazyku tiež zaplatili. Našli sa však aj takí, ktorí iným odporúčajú lekárov a ambulancie, kde takéto praktiky nepoužívajú a ochotne a na kvalitnej úrovni komunikujú v niekoľkých cudzích jazykoch.