Obyvatelia tejto mestskej časti to majú na skok do Maďarska alebo Rakúska. Turisti nájdu v Čunove napríklad starý kaštieľ, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Ak sa vydáte od centra hlavného mesta smerom na juh až za Rusovce, narazíte na Čunovo. Je najmenšou a zároveň najjužnejšou časťou Bratislavy.
Nepoznáte príliš toto miesto? Určite stojí aspoň za jednu návštevu. Nájdete tam z každého rožku trošku – prírodu, športové využitie, umenie či bohatú históriu.
Chorvátske tradície
Prvýkrát sa o Čunove písalo v 12. storočí. Na prelome 15. a 16. storočia osídľovali toto územie Chorváti a ich potomkovia tam žijú dodnes. Čunovo bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska a po 1. svetovej vojne pričlenené k Maďarsku. Od roku 1947 bolo súčasťou Československa a k Bratislave sa pripojilo v roku 1972.
Obyvatelia rozprávali rôznymi jazykmi. Používali sa chorvátsky, maďarský a nemecký jazyk, po roku 1947 slovenčina. Dodnes sú stále rozšírené chorvátske tradície, a to najmä vďaka členom Chorvátskeho kultúrneho spolku či tamburášskej skupine Čunovský bećari. Chorvátčinou sa hovorí aj pri liturgických obradoch.
Čo navštíviť
Čunovom prechádza cyklotrasa Eurovelo 6. Milovníci športu môžu navštíviť Areál vodných športov – Divoká voda, vybudoval sa v rámci výstavby vodného diela Gabčíkovo.
Za kultúrou vybehnite do modernej Galérie Danubiana. Galéria sa považuje za jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe a zároveň za jedno z najmladších európskych múzeí. Otvorila sa v roku 2000 a odvtedy ju navštívili desiatky významných osobností. Príjemná prechádzka je aj po neďalekej hrádzi.
Zaujímate sa o prírodu? Flóra a fauna lokality patrí do viacerých chránených území, napríklad Bratislavské luhy či Natura 2000. Na brehu Hrušovskej hrádze a mŕtvom ramene Dunaja nájdeme rozhľadne na pozorovanie vtákov.
Za zmienku stojí aj Veľké Čunovské jazero, kde sa dá osviežiť počas horúcich letných dní. Je považované za jedno z najkrajších v okolí Bratislavy.
Národná kultúrna pamiatka
Hádam najznámejšou pamiatkou mestskej časti je barokovo-klasicistický kaštieľ. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ neslúžil ako hlavné sídlo šľahchty. Jeho súčasťou boli park i účelová záhrada.
Momentálne prebieha od roku 2021 komplexná rekonštrukcia kaštieľa a po jej skončení sa premení na ekoncentrum pre verejnosť. Priestory nájdu využitie na workshopy, vzdelávacie programy pre žiakov a študentov, prezentácie či konferencie. Kaštieľ otvorí svoje brány v roku 2024.