Cvernovka by podľa projektov študentov mohla vyzerať trochu netradičnejšie. Pozrite si návrhy

Cvernovka
Diplomová práca Cvernovka 11 – autor Alexander Szalay. Foto: FA STU

Na v súčasnosti pomerne pretriasanú tému Cvernovky sa pozreli aj študenti architektúry na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity (FA STU) v Bratislave. Ich nápady sú odvážne a bez obmedzení, pri svojej tvorbe totiž nemali ruky zviazané rôznymi regulatívmi.

Zatiaľ čo pri premene bývalého priemyselného areálu Cvernovka v Ružinove budú dôležitú úlohu zohrávať jasné pravidlá určené územným plánom zóny, študenti boli záväznými regulatívmi územného plánu obmedzovaní len minimálne. Každý zo študentov si vymyslel vlastný koncept, avšak musel dodržať zachovanie jedinej pamiatkovo chránenej budovy Pradiarne z roku 1904 a bytového domu na rohu Dulovho námestia a Košickej ulice. Funkcie budov ani platný index umožňujúci zastavať len 30 % plochy územia nemuseli brať do úvahy.

Keďže bola úloha zadaná pomerne voľne, preddiplomové práce študentov sa výrazne líšili, prejavil sa v nich rôznorodý prístup. Niektorí myslia klasickejšie, iní sú vo svojich predstavách odvážnejší. Slobodné myslenie by malo byť na škole samozrejmosťou, keby dostali zadanie spracovať územný plán zóny, už by sa museli riadiť pravidlami a práce by vyzerali úplne inak.

Podľa Ľubomíra Závodného, hosťujúceho profesora na FA STU, by mal byť index zastavanosti vyšší a mestská časť by sa mala pustiť cestou zmeny územného plánu mesta. „Mám dojem, že najviac sa diskutuje o budúcnosti Pradiarne a nie o celom areáli, ktorý akoby nikoho nezaujímal,“ vyjadril sa pre etrend.sk.

Hoci sa ani jeden z návrhov študentov nemôže realizovať, prejavila o ne slovensko-fínska developerská firma YIT záujem. Ich význam sa prejaví pri diskusii a overovaní možností.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk