Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi prešlo na výročie Nežnej revolúcie tritisíc ľudí

Cyklomost slobody,
Foto: archívne, Facebook - Bratislavský kraj

V tento deň sa tu symbolicky zatvorili hranice medzi Slovenskom a Rakúskom, čím sme si pripomenuli 30. výročie pádu tzv. železnej opony.

Cyklomostom slobody v mestskej časti Devínska Nová Ves prešlo počas nedele 17. novembra rekordných tritisíc ľudí. Tí sa prišli pozrieť na symbolicky zatvorené hranice medzi Slovenskom a Rakúskom a pripomenúť si tak 30. výročie pádu tzv. železnej opony. Uviedla to hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

V nedeľu 17. novembra 2019 automatická sčítačka umiestnená na moste zaznamenala vyše päť a pol tisíca pohybov,“ uviedla Forman s tým, že 563 z nich patrilo cyklistom, pričom najviac ich po cyklomoste prešlo po 13.00, keď sa počas jednej hodiny na Slovensko vydalo 68 cyklistov. „Najväčší nápor na ‚colnú kontrolu‘ na cyklomoste však vytvorili peší. Do Rakúska sa ich rozhodlo ísť vyše 2 600,“ uviedol starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír.

Zatvorené hranice

Cyklomost slobody považuje predseda BSK Juraj Droba za symbol spájania a slobody. „Víkend zatvorených hraníc zorganizoval BSK už po štvrtý raz v spolupráci s Ústavom pamäti národa ako súčasť Festivalu Slobody s mestskou časťou Devínska Nová Ves,“ vysvetlila Forman v tlačovej správe s tým, že počas tohto podujatia sa hranice symbolicky uzatvorili o 10.00 a znovu sa otvorili o 18.00 hod.

Súčasťou podujatia boli aj prednášky v neďalekom pohostinstve, kde sa záujemcovia zoznámili s procesmi, ktoré predchádzali oficiálnemu vycestovaniu ešte pred 30 rokmi, ale aj s kreatívnymi útekmi cez hranice, ktoré mali dobrý koniec,“ uviedla Forman.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk