Dajte si pozor na tieto detské ovocné príkrmy, boli v nich zistené prekročené hodnoty škodlivín

dieťa, jedlo
ilustračné: pixabay.com

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil na svojej webovej stránke informáciu o výskyte škodlivých výrobkov, sú nimi detské ovocné príkrmy „babylove“.

Ako upozornil ÚVZ SR, v stredu 3. apríla bola Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len ÚVZ SR) zaslaná odpoveď Maďarska k výstražnému oznámeniu Rakúska – Aflatoxíny v ovocnom detskom príkrme z Nemecka. Z odpovede vyplýva, že predajca dm drogerie markt GmbH, Maďarsko, dodal dva druhy ovocných detských príkrmov babylove aj do Slovenskej republiky.

babylove
zdroj: ÚVZ SR

Ako spresnil ÚVZ SR, ide o výrobky:

  • babylove, mango a granátového jablko, 190 g, vhodné od 4. mesiacov s dátumom minimálnej trvanlivosti 15.10.2020.
  • babylove, broskyňa a marakuja, 190 g, vhodné od 4. mesiacov s dátumom minimálnej trvanlivosti 16.10.2020.

Podľa ďalších informácií od ÚVZ SR, tieto dva druhy detských ovocných príkrmov boli dodané do dm drogerie markt, Logistické centrum v Senci, odkiaľ boli následne distribuované do predajní dm drogerie markt, ktoré sú po celom Slovensku.

Ako uviedol úrad zdravotníctva, v predmetných výrobkoch bolo laboratórnymi analýzami zistené prekročenie maximálneho povoleného limitu mykotoxínu aflatoxín B1, toto je v nesúlade s požiadavkami nariadenia Komisie č. 1881/2006, ktorým sa ustanovujú maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách (max. povolený limit je 0,1 mcg/kg).

„ÚVZ SR v nadväznosti na vyššie uvedené požiadal všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike o vykonanie kontrol v predajniach dm drogerie markt v SR, pri ktorých je potrebné overiť, prípadne zabezpečiť stiahnutie predmetných škodlivých výrobkov z trhu,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ako dodal úrad záverom, nakoľko sa uvedené výrobky môžu ešte nachádzať na trhu Slovenskej republiky, odporúča spotrebiteľom, aby uvedené výrobky nekupovali, respektíve, aby už zakúpené výrobky nepoužívali a prípadne ich vrátili späť na miesto, kde ich kúpili.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk