Dajte si pozor na túto penovú podložku určenú deťom, hrozí pri nej riziko zadusenia

Penova_podlozka_a3238_nov1.jpg
zdroj: SOI

Slovenská obchodná inšpekcia upozornila na ďalší výrobok, ktorý nevyhovuje platným normám, a tak sa stáva nebezpečným. Tentoraz ide o výrobok určený deťom, pri ktorom hrozí riziko zadusenia.

Ako uvádza Slovenská obchodná inšpekcia nebezpečným výrobkom je penová podložka, ktorá je určená deťom. Pre lepšiu identifikáciu zverejnila SOI podrobnejšie informácie. Penová podložka má označenie A3238 NOV, krajina pôvodu podľa obalu – Made in China.

„Penová podložka sa skladá z 10 ks rôznofarebných veľkých penových dielov, ktoré zobrazujú motýľa, veľrybu, leva, kohúta, rybu, loďku, vrtuľník, rušeň, sanitku a auto. Výrobok sa predáva zabalený v priesvitnej fólii s papierovým štítkom, ktorý obsahuje údaje o výrobku. Na papierovom štítku sú uvedené nasledujúce údaje: číslo výrobku A3238 NOV, EAN kód: 8591945084382 a označenie CE,“ uviedla Slovenská obchodná inšpekcia prostredníctvom svojej webovej stránky.

Penova_podlozka_a3238_nov2.jpg
zdroj: SOI

Ako ďalej SOI uvádza, nebezpečenstvo spočíva v mechanickom riziku, konkrétne v riziku zadusenia sa. K príčine nebezpečnosti uvádza SOI nasledovné: „Hračka je určená pre deti do 36 mesiacov, pričom hračky a odnímateľné súčasti hračiek pre deti do 3 rokov nesmú v akejkoľvek polohe úplne zapadnúť do valca na malé časti. Z hračky s motívom leva a ryby sa pri skúške ľahko oddelili oči, ktoré úplne zapadli do valca na malé časti. Berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie detí, vkladať si predmety do úst, pri používaní tejto hračky hrozí riziko zablokovania dýchacích ciest.“

K opatreniam na ochranu trhu uviedla SOI nasledovné, podľa nej sa v čase šetrenia predmetný nebezpečný výrobok už nenachádzal v ponuke pre spotrebiteľa. „SOI kontrolovanej osobe uložila povinnosť informovať spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny. Prípad je ďalej v šetrení až k hospodárskemu subjektu, ktorý je zodpovedný za uvedenie nebezpečného výrobku na trh SR. Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali používať,“ doplnila na záver SOI.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk