Ďalšia očkovacia kampaň je tu: V Petržalke budú podávať vakcínu proti HPV vírusu

HPV (Human Papillomavirus) Doctor or scientist holding liquid vaccines HPV vaccine. viruses Some strains infect genitals and can cause cervical cancer.
Foto: ilustračné, GettyImages

V prípade záujmu o očkovanie v petržalskom stredisku je potrebná registrácia na stránke BSK.

Lekári Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) budú v piatok 16. decembra očkovať proti HPV vírusu v zdravotnom stredisku v Petržalke na Rovniankovej. Ako informuje BSK na svojej webovej stránke, očkovať budú v čase od 13.00 do 18.00 hod. tých, ktorých už očkovali, ale budú podávať aj prvé dávky.

V prípade záujmu o očkovanie je potrebná registrácia na stránke BSK. „Očkujeme deti od 9 rokov, aj dospelých, obe pohlavia,“ uvádza samospráva. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15 rokov a trojdávková nad 15 rokov.

Očkovanie proti HPV je plne hradené pre 12-ročné dievčatá a chlapcov, starším deťom preplatia zdravotné poisťovne časť ceny vakcíny. Dospelí vakcínu uhrádzajú v plnej výške. „Je to možnosť, ako predísť rakovine. Je to asi jediná rakovina, ktorá má tento infekčný pôvod a dá sa jej zabrániť,“ pripomína lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay. Očkovanie organizuje BSK v spolupráci s občianskymi združeniami Liga proti rakovine a Nie rakovine.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. „Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka,“ upozorňuje samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk