Ďalšia pokuta pre Bratislavu: 38-tisíc eur musí zaplatiť mesto za pochybenia pri verejnom obstarávaní letnej údržby

Rucne zametanie letna udrzba ciest ark.jpg
Ilustračná foto: www.ark-ts.sk

Bratislava musí zaplatiť pokutu 83 575,74 eura za pochybenia pri verejnom obstarávaní na zabezpečenie starostlivosti o zeleň.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil, že bývalé vedenie magistrátu uzatvorilo v apríli 2018 zmluvu za viac ako 1,6 milióna eur pomocou priameho rokovacieho konania, čím bol porušený zákon. Rovnaký problém hlavné mesto riešilo aj nedávno v súvislosti s obstarávaním zimnej údržby v Bratislave. Magistrát sa rozhodol rešpektovať zistenia ÚVO a v súlade so zákonom uhradí pokutu zníženú o 50 percent, teda vo výške 41 787,87 eur. V tlačovej správe o tom informuje magistrát hlavného mesta.

Ide o druhú pokutu pre Bratislavu pre pochybenia pri verejnom obstarávaní za predchádzajúceho vedenia mesta. Tak, ako v prípade zimnej údržby, aj tu použito priame rokovacie konanie. Mesto odôvodňovalo použitie tohto postupu časovou tiesňou, keďže riadne verejné obstarávanie nebolo v tom čase ukončené a bolo potrebné zabezpečiť starostlivosť o zeleň.

Zabezpečenie údržby zelene je zákonnou povinnosťou hlavného mesta. Všetky úkony smerujúce k splneniu tejto povinnosti boli realizované odbornými útvarmi magistrátu v zmysle príslušných právnych predpisov. Primátor do procesu verejného obstarávania nezasahuje. Vedenie mesta má zákonnú povinnosť brániť záujmy Bratislavy všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami, inak mestu vznikajú úplne zbytočné náklady,“ uviedol bývalý bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. Dôvody, ktoré uviedlo mesto, nie sú ale podľa ÚVO dostatočné, aby magistrát mohol mimoriadne použiť priame rokovacie konanie.

Poskytovateľa komplexnej starostlivosti o zeleň má hlavné mesto momentálne zabezpečeného cez rámcovú dohodu, ktorá bola uzatvorená ako výsledok zadávania nadlimitnej zákazky v zmysle ustanovení zákona o verejnom obstarávaní.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk