Top 5 najväčších omylov v stravovaní

Zdravé stravovanie, zdravie, lekár, ovocie, zdravie, výživa, výživový
Thinkstock

Z oblasti výživy existuje veľa dezinformácií. My vám prezradíme niektoré z nich.

Ako sa vyznať v množstve informácií, ktoré sa valia na nás z každej strany? Prezradíme vám niekoľko mýtov, ktoré už dávno nie sú pravdou.

1. Vajcia sú nezdravé

Typickým príkladom potraviny, ktorá si neprávom vyslúžila prívlastok nezdravá, je vajce. A to pre jeho veľký obsah cholesterolu, ktorý býva dôvodom vzniku ochorení srdca. Ale v poslednej dobe bolo preukázané, že hladina cholesterolu v potrave nie je v skutočnosti príčinou zvýšenia hladiny cholesterolu v krvi. V skutočnosti, vajcia spôsobujú predovšetkým zvýšenie „dobrého“ cholesterolu a nie sú spojené so zvýšeným rizikom ochorenia srdca. Navyše obsahujú mnoho cenných výživných látok, akým je napríklad unikátny antioxidant chrániaci naše oči.

2. Nasýtené tuky sú pre nás nevhodné

Pred niekoľkými desiatkami rokov prevládal názor, že epidémia srdcových ochorení bola spôsobená nadmernou konzumáciou nasýtených tukov. Rozsiahle štúdie publikované v roku 2010 však tvrdia to, že neexistuje absolútne žiadny vzťah medzi obsahom nasýtených tukov v strave a vznikom srdcových ochorení, takže tukov skrytých v masle, mäse, syroch a v kokosovom oleji sa nemusíme obávať.

Čítajte aj: Takto má vyzerať váš denný harmonogram, ak chcete schudnúť!

3. Naša strava musí obsahovať chlieb a obilniny

Je to skutočne tak? Zrná pšenice, najbežnejšej obilniny u nás, v porovnaní s inými potravinami ako je napríklad zelenina, disponujú nízkou výživovou hodnotou a navyše obsahujú veľké množstvo lepku, ktorý môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, medzi ktoré patrí nadúvanie, bolesti brucha, únava. Lepok sa tiež spája so schizofréniou a mnoho ľudí je naň precitlivených.

4. Ak jeme veľa bielkovín, škodíme obličkám a našim kostiam

Spôsobuje strava s vysokým obsahom bielkovín vznik osteoporózy a ochorenia obličiek? Je pravda, že príjem bielkovín zvyšuje vylučovanie vápnika z kostí v krátkej dobe, ale v skutočnosti z dlhodobého hľadiska má opačný účinok, zdravotný stav kostí sa zlepšuje. Tvrdia to novšie dlhodobé štúdie, ktoré tiež nepotvrdzujú súvis medzi vysokým obsahom bielkovín a vznikom ochorení obličiek. Hlavným rizikovým faktorom je totiž cukrovka a vysoký krvný tlak. Práve strava bohatá na bielkoviny pomáha znižovať krvný tlak a zlepšovať diabetes symptómy.

5 dôvodov, pre ktoré je ranné cvičenie najúčinnejšie

5. Keď chceme schudnúť, musíme jesť veľa malých jedál počas dňa

Predstava, že by ste mali jesť veľa malých jedál po celý deň, aby sa váš metabolizmus naštartoval, je pretrvávajúci mýtus, ktorý nedáva žiadny zmysel. Je pravda, že jedlo mierne zvyšuje váš metabolizmus, ale o tom rozhoduje skôr strávená energia ako počet jedál. Nedávna štúdia realizovaná na obéznych mužoch zistila, že 6 jedál denne viedlo k menšiemu pocitu plnosti ako v prípade 3 jedál denne, a že čo sa týka chudnutia, nemalo to na zhadzovanie kíl žiadny vplyv. Čiže jesť takto často býva nielenže pre zamestnaných ľudí náročné na zvládnutie kvôli nedostatku času, ale navyše nezdravé. Prečo? Byť v neustále stave sýtosti nie je pre ľudský organizmus prirodzené a kedysi sme nejedli tak často ako dnes. Pre naše zdravie je prospešnejší pôst, počas ktorého si naše telo oddýchne od trávenia a prečistí sa. Neexistuje teda žiadny dôkaz, že jesť veľa malých jedál po celý deň je lepšie ako jesť menej a väčšie porcie. Skôr naopak, občasný pôst nám prospeje.

www.authoritynutrition.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom