10 predsavzatí pre zdravší začiatok roka

šťastie, radosť, elán, sneh
Thinkstock

Pri predsavzatiach je dôležité zamerať sa na tie, ktoré budú našou dennodennou súčasťou, pretože tých sa s najväčšou pravdepodobnosťou aj budeme držať.

Na novom roku je niečo, prečo chceme zatočiť so starými zlozvykmi a začať nanovo. Spätne sa pozrieme na predsavzatia, ktoré sme splnili, aj na tie, ktoré sme nedodržali. Sľúbime si, že sa v novom roku budeme o seba starať lepšie. Ja osobne som veľkým fanúšikom predsavzatí – samozrejme pokiaľ sú rozumné. Predsavzatia nebudú mať žiaden efekt, ak na ne zabudneme už okolo Valentína. Sústreďte sa na zmenu niektorých každodenných zvykov, ktoré sa neskôr stanú neoddeliteľnou súčasťou vášho dňa a prinesú vám čo najviac ovocia za vynaložené úsilie.

Ponúkam vám top 10 predsavzatí pre zdravší začiatok roka:

  1. Raňajkujte

Raňajky sú skvelý spôsob, ako si udržovať zdravú váhu. Pomáhajú ráno nabudiť myseľ, keďže nás mozog po celonočnej hladovke potrebuje doplniť palivo.

  1. Hýbte sa viac

Hýbte sa aj mimo svojho pravidelného cvičenia – aj počas práce sa dokážete hýbať. Vybehnite po schodoch, využite bicykel alebo chôdzu, pokiaľ potrebujete čokoľvek vybaviť, prechádzajte sa počas telefonovania alebo sa jednoducho zastavte za kolegom osobne, namiesto písania a posielania emailu.

  1. Nejedzte pred obrazovkou

Vôbec nezáleží na tom, či je to počítač, televízor alebo akákoľvek iná obrazovka. Počas sledovania obrazovky sa nesústredíte na jedlo – nevychutnáte si ho a zjete oveľa viac, akoby ste chceli.

  1. Nejedzte za pochodu

Tým myslíme zlozvyky ako jedenie počas šoférovania, pri vybavovaní pracovných či súkromných záležitostí alebo keď sa ráno v zhone obliekate. Vyhraďte si čas na jedlo a vychutnajte si ho.

  1. Pozor na tekuté kalórie

Pokiaľ nie je tekutina plnohodnotným jedlom, mali by mať prijímané tekutiny čo najnižší kalorický obsah. Získavajte čo najviac energie z jedla a nie z nápojov – je to jeden z najjednoduchších spôsobov sa zbaviť nadbytočného príjmu kalórií.

  1. Hydratovanie

Naše telo v mnohých procesoch potrebuje vodu a  mnoho ľudí pitný režim nedodržuje. Majte preto vždy po ruke vodu alebo čaj a snažte sa popíjať počas celého dňa.

  1. Prísun bielkovín

Bielkoviny uspokoja náš hlad lepšie ako tuky alebo uhľohydráty. Popri hlavných jedlách preto majte vždy po ruke jogurt, orechy, proteínové tyčinky, mliečny shake, parený syr alebo malú plechovku tuniaka.

  1. Ovocie a zelenia v každom jedle

Ovocie a zelenina nám dodávajú veľa živín s najmenším obsahom kalórií. Sú plné vody a vlákniny, ktorá nás doplní energiou.

  1. Nevynechávajte jednotlivé jedlá

Vynechávanie jedál veľmi zriedkavo funguje ako kontrola príjmu kalórií. Každým vynechaním jedla sa vaše telo bude snažiť dobehnúť ,,zameškané“ tým nasledujúcim… Jedenie malých porcií a snackov niekoľkokrát za deň je dobrá cesta k zdravému telu.

  1. Zdvíhajte činky

Silové cvičenia spaľujú kalórie, zlepšujú náladu a posilňujú kosti. Vďaka silovým cvičeniam si budujeme svalovú hmotu, ktorá nás robí silnejšími a môže zvyšovať aj kľudovú energetickú spotrebu.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk