10 príznakov rakoviny, ktoré väčšina z nás ignoruje!

Rakovina, choroba, pacient, nemocnica, hospitalizácia, zdravie, liečiť
Thinkstock

Podľa novej britskej štúdie viac ako polovica dospelých zažili poplašné zvony, ktoré by mohli znamenať rakovinové ochorenie, ale len dve percentá z nich si príznaky spojilo s výskytom nádorového ochorenia.

Výskumníci oslovili takmer 5000 britských obyvateľov zapísaných u praktického lekára. Inými slovami účastníkmi výskumu boli muži i ženy, ktorí vyhľadali lekára primárnej starostlivosti, pretože ich trápili rôzne zdravotné problémy. Respondenti vyplnili dotazník, v ktorom odpovedali na otázky, či zažili komplikácie (z ktorých niektoré by mohli byť prípadné príznaky rakoviny), ako je napríklad pretrvávajúci kašeľ či nevysvetliteľný úbytok hmotnosti a iné. Účastníkov, u ktorých už bolo diagnostikované nádorové ochorenie, z výskumu vylúčili. Zostávajúcich respondentov požiadali, aby vyjadrili svoj názor, čo si myslia, aká je príčina týchto komplikácií.

Zistili sme veľký nesúlad medzi tým, čo ľudia vedia o nádorových ochoreniach a schopnosťou aplikovať tieto poznatky v praxi,“ hovorí autorka štúdie Katriina Whitaker, PhD., vedúci výskumný pracovník na University College v Londýne . „Mnoho ľudí vie o niektorých z uvedených príznakov rakoviny, ale veľmi málo si ich spája s výskytom onkologického ochorenia, ak ich sami zažívajú,“ dodáva lekárka

O aké konkrétne varovné signály ide? Tu je desať príznakov, ktoré vedci považujú za červené vlajky nebezpečného nádorového ochorenia.

Prekvapujúci dôvod, prečo ochorieme na rakovinu!

1. Dlhotrvajúci kašeľ alebo chrapot

Nemusíte sa báť kašľa, ktorý trvá pár dní, ale pozor na kašeľ, ktorý napriek liečbe neprestáva. Keď je dokonca spojený s vykašliavaním krvi, je dôvod na obavy. „Vo väčšine prípadov nejde o rakovinu,“ hovorí MUDr. Therese Bartholomew Bevers, vedúci lekár onkologického centra MD Anderson Cancer Center. „Ale dlhotrvajúci kašeľ je potrebné prešetriť dôkladnejšie pre podozrenie na výskyt rakoviny pľúc. Váš lekár by mal odporučiť röntgen hrudníka alebo CT vyšetrenie, aby sa vylúčilo, že ide skutočne o toto vážne ochorenie,“ varuje odborník.

2. Trvalé zmeny spojené s vylučovaním

Trápi vás dlhodobejšie zápcha, alebo naopak stále hnačkujete či vaša stolica býva deformovaná so stopami krvi? „V tomto prípade môže ísť o rakovinu hrubého čreva, pretože nádor v hrubom čreve bráni normálnemu vylučovaniu stolice von ,“ hovorí Therese Bartholomew Bevers. „Objednajte sa u lekára a naplánujte si kolonoskopiu, ktorá vylúči možnú prítomnosť nádoru.“

3. Krv v moči

Krv v moči býva najčastejšie príznakom infekcie močových ciest, ale v niektorým prípadoch môže ísť o rakovinu močového mechúra či obličiek,“ informuje lekár.

4. Chronická nevysvetliteľná bolesť

Väčšina bolestí nie je príznakom rakoviny, ale trvalá bolesť môže byť pre človeka skutočne nebezpečná,“ hovorí Bartholomew Bevers. „Ak máte napríklad trvalé bolesti hlavy, pravdepodobne nebudete mať nádor na hlave, ale každá bolesť je varovným signálom iného ochorenia, takže určite ju nepodceňujte. Takisto pretrvávajúca bolesť na hrudníku môže byť príznakom rakoviny pľúc. A bolesť v bruchu môže byť rakovina vaječníkov,“ opäť varuje vedúci lekár onkologického centra.

5. Zmena vzhľadu vášho znamienka

Ak vaše znamienko mení farbu, tvar alebo vás svrbí, vyhľadajte kožného lekára pre podozrenie na melanóm. Odborník vás podrobne vyšetrí a vylúči podozrenie na prítomnosť rakoviny kože.

6. Rana, ktorá sa nehojí

Ak máte opar či ranu, ktorá vás trápi viac ako tri týždne, informujte o tom svojho lekára. Zdravý organizmus si totiž dokáže poradiť s touto zdravotnou komplikáciou za kratší čas. Tento druh rany môže byť príznakom karcinómu.

7. Neočakávané krvácanie

Vaginálne krvácanie mimo normálneho cyklu môže byť prvým príznakom rakoviny krčka maternice, zatiaľ čo krvácanie z konečníka by mohlo naznačovať rakovinu hrubého čreva,“ hovorí Bartholomew Bevers.

8. Nevysvetliteľné chudnutie

Ktorá z nás si neželá zhodiť pár kíl, no ak sa tak stane bez predchádzajúcej úpravy stravy či životného štýlu a vy napriek tomu za veľmi krátky čas rapídne schudnite, môže to byť znamením vážneho zdravotného problému. Napríklad nádorového ochorenia.

Toto pred gynekológom nesmiete zatajiť!

9. Hrčka na prsníku

Ak ste si nahmatali na niektorom z prsníkov hrčku, treba o tom určite informovať lekára. Často ide len o nezhubnú cystu, no v každom prípade si to nechajte potvrdiť odborníkom.

10. Dlhodobé ťažkosti s prehĺtaním

Sú dva typy rakoviny, ktoré sa prejavujú týmto spôsobom: Rakovina hrtana a pažeráka. Neriskujte svoj život a daný problém konzultujte so svojim lekárom.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk