10 zázrakov objatia, ktoré by ste mali poznať

Objatie, láska, zamilovaní, dvaja, milenci, pár
Ste pripravení na veľkú lásku? Takto ju nájdete! Thinkstock

Viete, aké účinky na nás majú dotyky našich blízkych?

Ľudské objatie dokáže divy. Bez neho by bol náš život bezútešný a smutný. Poznáte týchto desať faktov o ľudských dotykoch?

1. Všetko záleží na koži

Ľudská koža je najväčším orgánom tela a predstavuje 15 až 20 percent celkovej ľudskej hmotnosti. Päť až dvadsať miliónov minisenzorov reaguje na teplo, chlad alebo dotyky.

2. Objatie uzdravuje

MUDr. Werner Bartnes je presvedčený o tom, že už dve objatia denne znižujú krvný tlak. Zodpovedá za to tzv. nerv zvaný nervus vagus, ktorý zabezpečuje naše zotavenie. Okrem toho by mali dotyky tlmiť veľký hlad.

3. Neuróny na maznanie

Vedci univerzity Goteborg zistili, že v našom mozgu sú ukryté „neuróny maznania“. Tie dávajú impulz k tomu, že určitý dotyk vnímame ako príjemný. Zatiaľ však nie je prebádané, ako tento systém funguje detailne.

4. Tri rôzny typy

Americká spisovateľka Kathleen Keating rozlišuje v knihe „Kniha objímania“ tri typy ľudí: ranní – tento typ ľudí je najprítulnejší ráno hneď po prebudení, potom rozlišuje tých, ktorí majú na to chuť večer, keď majú na maznanie potrebný pokoj. Posledná skupina sú tí, ktorí objímanie preferujú v medzičase.

5. Objatie prospieva najmä deťom

Touch Research Institute v Miami odhalil, že nedonosené deti sa lepšie vyvíjajú, keď majú pravidelný intenzívny telesný kontakt. Okrem toho taktiež rýchlejšie rastú.

6. Kto je senzibilnejší?

Sú ženy citlivejšie? Kanadský prieskum tvrdí, že áno. Zistil totiž, že čím má človek menšie prsty, tým viac sa môže pochváliť lepším hmatom.

7. Aj chlapi potrebujú maznanie

Že nežnosti nie sú pre chlapov? Omyl. Ako vyplynulo z ďalších prieskumov, približne dvaja z troch mužov túžia po častejšom objatí.

8. Pozor na tieto krajiny

Nie všade majú radi dotyky na verejnosti. Napríklad v Thajsku sa nemôžete držať za ruku. V Japonsku pozor na maznanie a bozky. To je povolené až po zasnúbení. A v Dubaji je verejné objímanie dokonca trestné.

9. Rekordmani v objímaní

Presne 2001 obyvateľov Nepálu vytvorilo minulý rok svetový rekord, keď všetci zároveň objímali stromy. Najväčšie hromadné objímanie majú však na svedomí Peruánci. V roku 2012 sa na štadióne mesta Huamanga objalo 10 340 ľudí.

10. Teplo nás zbližuje

Vedeli ste, že vnútorné teplo nás môže zahriať až priamo v srdci? Americkí psychológovia John Bargh a Lawrence Williams vraj dokázali, že ten, kto drží v ruke šálku s horúcou kávou a potom sa zoznámi s novým človekom, automaticky ho považuje za sympatickejšieho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom