12 dôvodov, prečo konzumovať banány každý deň

Nutella avokado banan
shutterstock.com

Prečo? Jednoducho preto, že sú zdravé, zasýtia, uspokoja vašu chuť na sladké a zlepšia náladu!

Banány obsahujú tri zdroje prírodného cukru a to: glukózu, fruktózu a sukralózu, ktoré sú skombinované s vlákninou. Vďaka banánu dostanete „injekciu“ okamžitej energie a výskumy navyše dokázali, že konzumáciou dvoch banánov pripravíte svoje telo plnohodnotne na 90 minútový tréning. Okrem energie je banán prírodným liekom na množstvo ochorení.

Depresia

Pri pokuse s ľuďmi často trpiacimi depresiami sa preukázalo, že po tom, ako zjedli banán sa cítili po psychickej stránke omnoho lepšie. Je to vďaka tryptofánu- proteínu, ktorý sa v tele mení na serotonín, známy aj ako hormón šťastia.

Anémia

Vďaka vysokému obsahu železa môžu banány stimulovať produkciu hemoglobínu a tým pádom pomáhajú pri anémii.

Krvný tlak

Banány sú výnimočné tým, že obsahujú veľa draslíku, zatiaľ čo neobsahujú takmer žiaden sodík a tým sú veľmi prospešné pri zlepšovaní krvného tlaku.

Mozgová aktivita

Dvesto študentom boli počas ich skúšok podávané banány na raňajky, desiatu, aj obed a výsledky ukázali, že ich mozgová aktivita bola skutočne vyššia.

Zápcha

Vlákninou nabité banány dokážu zastúpiť laxatíva pri problémoch s nedostatočným vyprázdňovaním.

Pálenie záhy

Ak trpíte takýmito problémami, nesiahajte hneď po antacidách, pretože banány ich dokážu rovnocenne zastúpiť. Ak budete mať nabudúce problém s pálením záhy, predtým ako začnete rozmýšľať nad liekmi, zjedzte jeden-dva banány.

Ranné nevoľnosti a kŕče

Jedenie banánu medzi dvoma hlavnými jedlami udrží hladinu cukru v krvi na rovnakej úrovni a vy sa tak vyhnete nepríjemnej bolesti a chutiam na sladké.

sex, sexi, žena, krása, pery, radosť, , banán, pery, erotika
vášeň shutterstock.com

Štípance od komárov

Na štípance použite vnútornú stranu banánovej šupky. Potrite ňou postihnuté miesta a uľaví sa vám.

„Opica“

Ťažká noc za vami a vy sa budíte s neznesiteľnou „opicou“. Skúste si zapchať uši, pustiť mixér a zmixovať banán, mlieko a med. Zázrak. Mlieko rehydratuje vaše telo, draslík a iné zložky vyrovnajú minerály, med dá doporiadku hladinu cukru v krvi a banán ako taký upokojí podráždený žalúdok.

Nervy

Obaľte si ich jedným banánom – vitamín B, ktorý obsahuje dokáže zregenerovať vaše nervové bunky. Pomôže aj pri probléme „zobania“ nezdravých pochúťok počas pracovnej doby. Ľudia často siahajú po nezdravých dobrotách, čokoláde a chipsoch. Vezmite si radšej jeden banán.

Vredy

Je to jediné ovocie, ktoré je dovolené konzumovať v surovom stave aj pri chronických žalúdočných problémoch. Taktiež neutralizuje vysoký obsah kyseliny a redukuje podráždenie žalúdka z nedostatočného pokrytia ochrannou výstelkou.

Kontrola telesnej teploty

V niektorých kultúrach je banán považovaný za ochladzujúce ovocie. Tehotné Thajčanky jedia pred pôrodom veľa banánov, aby sa ich dieťa narodilo s nižšou telesnou teplotou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk