3 otázky pre MUDr. Miroslava Hudeca: Kedy je znamienko nebezpečné?

kedy sú znamienka nebezpečné
Zdroj foto: Archív MH

Pigmentové znamienka môžu niekedy pre nás predstavovať veľké nebezpečenstvo. Ako to riešiť, ak nám prekážajú? Spýtali sme sa  operatéra pracoviska jednodňovej chirurgie,  lekára ústavnej pohotovostnej služby na Klinike detskej chirurgie NÚDCH a lekára neštátnej ambulancie pre detskú a dorastovú chirurgiu ale aj estetickú medicínu v Bratislave, MUDr. Miroslava Hudeca

 Prečo odstrániť pigmentové znamienka?

Pigmentové névy alebo „znamienka“ je vhodné odstrániť najmä vtedy, keď sa nachádzajú na mieste, kde môže dochádzať k ich mechanickému dráždeniu alebo náhodnému poraneniu (oblasti kde prilieha guma od šatstva, nohavičiek, podprsenky či ak bránia česaniu, dráždia sa šperkami a pod.). Tiež z estetických príčin na mieste príliš viditeľnom, ak prominujú nad či deformujú úroveň pokožky alebo sú príliš exponované slnečnému žiareniu.

kedy sú znamienka nebezpečné
Zdroj foto: Archív MH

Ako postupovať keď vám „vadia“ znamienka?

Zásadou je, že by ich pred zákrokom mal vidieť a preskúmať dermatoskopicky (špeciálnou luminiscenčnou mikroskopiou, ktorou sa kontrolujú kožné lézie povrchu pokožky) skúsený dermatológ, ktorý určí, ktoré zo znamienok má byť odstránené a s akým bezpečným lemom sa má excízia vykonať. Spolupráca dermatológa a chirurga pri ich odstránení je dôležitá a nemala by byť zanedbávaná.

Miroslav Hudec
Foto: Archív MH

Kedy je najvhodnejší termín na odstránenie znamienok?

Kvôli intenzite slnečného svitu je ideálnym obdobím september-máj aj keď sa podľa miesta lokalizácie dajú vyberať fakticky po celý rok. Vždy je to na dohode s chirurgom.

Aký je konkrétny postup a priebeh samotného zákroku?

Po dezinfekcii pokožky sa aplikuje lokálne znecitlivenie a preto aj zákrok samotný spravidla nikdy nebolí. Rana sa uzatvára podľa rozsahu buď vo dvoch alebo iba jednej vrstve jemným šijacím materiálom. Samotné stehy sa vyberajú približne po 10 dňoch a nie je obmedzený bežný pracovný či osobný život. Každé odobraté „znamienko“ je podrobené histologickému vyšetreniu k stanoveniu presnej diagnózy i posúdeniu kompletnosti jeho odstránenia.

kedy je znamienko nebezpečné
MUDr. Miroslav Hudec, zdroj foto: Archív MH

MUDr. Miroslav Hudec skončil Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1987 a od toho času pracuje najprv na plný úväzok, neskôr na čiastočný na Klinike detskej chirurgie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave na Kramároch. Zo všeobecnej chirurgie atestoval v roku 1991. Už v nasledujúcich dvoch rokoch (1992-1993) absolvoval ako jeden z prvých detských chirurgov na Slovensku zahraničnú stáž vo Francúzsku – Hôpital Saint-Vincent-de-Paul v Paríži. Tréning v onkologickej medicíne absolvoval v roku 1996 na University of Texas M.D. Anderson Cancer Centre v Houstone – USA a tréning menežmentu vo Veľkej Británii a Ósake v Japonsku. Súviselo to tiež s aktivitami vo svete obchodu a uvádzania nových inovatívnych technológií do zdravotníctva (hemostatiká, tkanivové lepidlá, výplňové materiály a sety na PRP), keď viedol vlastnú obchodnú spoločnosť 19 rokov. V rámci svojich aktivít sa snažil zdokonaľovať v estetickej medicíne na viacerých workshopoch doma i v zahraničí (Rím, Lausanne, Benátky, Düsseldorf, Praha, Viareggio atď.). Táto oblasť jeho záujmu bola korunovaná získaním diplomu z Estetickej medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Paríž 12 – Créteil v roku 2019. V tom roku otvoril aj neštátnu ambulanciu pre detskú a dorastovú chirurgiu ale aj estetickú medicínu v Bratislave. Naďalej pôsobí ako lekár ústavnej pohotovostnej služby na Klinike detskej chirurgie NÚDCH ako aj operatér pracoviska jednodňovej chirurgie Euromed. MUDr. Miroslava Hudeca nájdete na fb stránke https://www.facebook.com/doktorhudec/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom