3 otázky pre Moniku Sunara: Nehnuteľnosť v Chorvátsku nie je problém zohnať a zúradovať

16708254_268550326912670_2595966806381186235_n.jpg
Archív MS

Mať vlastnú nehnuteľnosť pri Jadranskom mori nemusí byť len snom. Je čoraz viac Slovákov, ktorí sa rozhodli tento sen naplniť. O tom, na čo si dať pozor, ak chceme kúpiť nehnuteľnosť v Chorvátsku a ďalšie zaujímavosti nám  prezradila  úspešná  slovenská podnikateľka, ktorá vlastí realitnú kanceláriu v Zadare.

Rodená Martinčanka Monika Sunara už 25 rokov žije V Chorvátsku. Napriek neľahkým začiatkom tu dokázala rozbehnúť úspešný biznis a spolu s Češkou Barborou Veselič vlastní  v Zadare už 11 rokov realitnú kanceláriu Adria Team, ktorá sprostredkúva kúpu  a predaj  nehnuteľností  aj  za hranicami Chorvátska. Do ich tímu patria tiež právnici, notári, geodeti, architekti, projektanti  či  stavebníci  a spolupracujú až so siedmimi chorvátskymi partnermi. Okrem  Chorvátov, Nemcov, Rakúšanov, Ukrajincov, Maďarov, Slovincov a Čechov ich komplexný servis  využíva čoraz viac Slovákov, ktorí si takto plnia sen vlastniť nehnuteľnosť pri Jadranskom mori.  Sunara odhaduje, že  slovenský záujem investovať v Chorvátsku sa zvýšil až o 50- 60 percent.

S prezidentom sr andrej kiska.jpg
S prezidentom Andrejom Kiskom, Foto: Archív MS
Img_5979.jpg
S veľvyslancom Slovenskej republiky v Chorvátsku J. E. Petrom Suskom. Foto: Archív MS

Ktoré miesta v Chorvátsku sú na kúpu nehnuteľnosti Slovákmi najvyhľadávanejšie?

Za šesť rokov sa medzi najvyhľadávanejšie vyšvihla Zadarská župa . Je to aj  kvôli  stabilnému počasiu alebo dostupnosti a dobrému diaľničnému spojeniu. Bratislavu delí od  Zadaru vyše 600 kilometrov a za ideálnych podmienok trvá cesta autom okolo sedem  hodín.  Najviac vyhľadávané sú miesta na pevnine. Nasledujú  ostrovy, ktoré sú spojené  mostom ako Vir,  Pag, ale tiež  Murter alebo Čiovo. Medzi obľúbené oblasti patrili aj Vodice, ale pribúdajú  ponosy, že sú  preľudnené, je tu o  niečo chladnejšie more a novostavby sa  dajú kúpiť už len ďalej od neho. Makarská riviéra je zas podľa niektorých Slovákov ďaleko a je tiež preľudnená. Tiež sú tu drahšie nehnuteľnosti.  Na   ostrovoch  síce máte pokoj, ale mnohých odrádzajú dlhé rady, ktoré si musíte  odstáť, aby ste sa dostali na trajekt.

Z vostina rom s ktory m sme nata cali nove byvanie v chorvatsku.jpg
Počas natáčania relácie Nové bývanie s Vladom Voštinárom.

O aké nehnuteľnosti je momentálne najväčší záujem?

Momentálne je najviac záujem o investičné projekty, apartmánové domy, menšie hotely či kempy a potom sú to apartmány.

Ak sa rozhodneme kúpiť nehnuteľnosť v Chorvátsku, na čo všetko treba myslieť a dať si pozor?

V prvom rade si treba dobre premyslieť , o akú nehnuteľnosť a lokalitu máte záujem. Aj akú najvyššiu sumu chcete investovať. Čím lepšie opíšete svoje predstavy, tým lepšie vám agenti pripravia adekvátnu ponuku. Treba sa širšie  porozprávať o lokalite, čo by sa v nej malo nachádzať, či máte radi ruch alebo skôr pokoj, či  budete  nehnuteľnosť využívať iba v lete alebo aj v iných ročných obdobiach. A pri prehliadke  potom  nemusíte cestovať  niekam, kde  vôbec  nechcete. Ak  sa vám nejaké miesto veľmi zapáči a máte na to finančné prostriedky, odporúčam, že netreba váhať a vyčkávať. Je totiž pravdepodobné, že pri dnešnom boome a konkurencii z celej Európy bude o dva týždne vyhliadnutý apartmán, dom či pozemok predaný.

Kongres hosp. komory rh.jpg
Majiteľky úspešnej realitnej kancelárie Adria Team, Foto Archív MS

Ešte predtým, ako sa vydáte na prehliadku, treba sa vopred spýtať , či bude platená. Napríklad Adria Team pôsobí na území Dalmácie, Severnej a Južnej Dalmácie (Rab, Pag, Zadar, okolie Zadaru až po Dubrovník), čo sú lokality od seba vzdialené stovky kilometrov, preto sa pri dlhších výjazdoch účtuje poplatok. Ale v prípade, že si klient niektorú nehnuteľnosť vyberie, je suma odpočítaná z provízie pre realitnú kanceláriu.

Ak si nájdete nehnuteľnosť sami, určite odporúčam obrátiť sa na právnika a nechať si vypracovať overený preklad všetkých dokumentov a zmlúv. Predsa len kupujete podľa miestneho práva, ktoré je o niečo odlišné od slovenského. Mnohí Slováci upozorňujú, že ísť na vlastnú päsť môže znamenať riziko, že natrafíte na podvodníkov a potom často zaplatíte viac ako je reálna suma alebo kúpite nehnuteľnosť napríklad s ťarchou súdneho sporu.

Problém pri kúpe na vlastnú päsť často robí aj jazyková bariéra. Ľudia mnohokrát podpísali kúpnu zmluvu, mysleli si, že rozumejú, veď sem chodia 30 rokov, ale nerozumeli. Iné je si v reštaurácii objednať jedlo, podebatovať so susedom a iné porozumieť právnemu dokumentu.

Koľko môže stáť nehnuteľnosť  pri Jadranskom mori a aké sú mesačné náklady?

Ceny nehnuteľností na chorvátskom pobreží mali svoj vrchol v rokoch 2007 až 2009. Potom prišiel mierny pokles, ale  v ostatných troch rokoch začali opäť rásť. Niekde je ročný nárast až o desať percent. Lokalita bližšie k moru vás vyjde na dvetisíc až tri a pol tisíca eur za meter štvorcový, vzdialenejšia od mora sa začína na sume 900 až 1 500 eur.

Fotku zo svadby ak mo zes prosi m zamen touto.jpg
Archív MS

Dobrou správou je, že od 1. januára 2018 je plánované zníženie dane pri  kúpe nehnuteľnosti zo súčasných štyroch na tri percenta z celkovej sumy.

Čo sa týka výšky provízie, Chorvátsko má zákonom stanovenú výšku šesť  percent plus dvadsaťpäť percent DPH. Málokto si však účtuje maximum. Väčšinou sú to 3 až 4 percentá z ceny nehnuteľnosti.

Mesačné náklady sa dovíjajú od veľkosti nehnuteľnosti. Napríklad pri obytných domoch s rozlohou 50 štvorcových metrov budete mesačne platiť okolo 35 až 55 eur (poplatky za vodu, elektrinu či odpad). Je potrebné si pripočítať aj daň z  nehnuteľnosti  miestnej obci, ktorá sa platí raz ročne a tiež sa vypočítava podľa štvorcových metrov.  Cena sa v jednotlivých obciach odlišuje. Môže byť od jedného až po šesť eur za meter štvorcový. Od 1. januára 2017 je pri apartmánových objektoch zákonom stanovené využívanie správcovských spoločností, ktoré si účtujú mesačne približne desať eur.

16602895_268550196912683_2006252118338462163_n.jpg
Kancelária. Foto Archív MS

Ak nemáte dostatok hotovosti, môžete v Chorvátsku využiť aj hypotekárny úver, ale ten sa podľa mňa zatiaľ nevypláca. Jeho vybavenie je zdĺhavé, vyžaduje si množstvo dokumentácie, musíte mať k dispozícii až 40 percent kúpnej sumy a úroky sa pohybujú vo výške okolo 6 až 8 percent. Odporúčam preto požiadaž o hypotéku na Slovensku. Banka si vyžiada kúpnu zmluvu z Chorvátska, ale ručiť musíte nehnuteľnosťou, ktorú vlastníte na Slovensku.

Celý proces kúpy, ak všetko ide podľa predstáv, trvá cca jeden až tri mesiace.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk