3 otázky pre MUDr. Janku Holešovskú: Menopauza neznamená koniec

Menopauza nemusí znamenať koniec
Foto: Pixabay

Akákoľvek hormonálna zmena dokáže značne ovplyvniť naše celkové zdravie a psychickú pohodu. Návaly horúčavy, potenie, podráždenosť, osteoporóza, inkontinencia, priberanie, pokles kvality sexuálneho života či stopy na pleti. Menopauza je súčasťou života každej ženy, rovnako ako andropauza u muža. Pohlavné hormóny s pribúdajúcim vekom ubúdajú v každom z nás. Menopauzu je dôležité riešiť komplexne.

Ako vplýva na ženy menopauza, alebo tzv. klimaktérium?

Existujú ženy, ktoré dokážu zvládnuť toto obdobie bez problémov. Väčšina nežného pohlavia však hormonálne zmeny zvláda ťažko. Klimaktérium pritom môže trvať aj desať rokov. Po ňom nasleduje senium. Plynulo sa menia koncentrácie ženských pohlavných hormónov, pričom dochádza ku ťažkostiam. Tie vystihuje pojem klimakterický syndróm. Nepríjemný je každý prejav syndrómu. Úzkosť, emočná labilita, nervozita s podráždenosťou a strata libida značne ovplyvnia pohodu a psychické zdravie ženy. Nemenej problematický je i nástup osteoporózy, ktorý s menopauzou úzko súvisí. Úbytok estrogénu sa totiž prejavuje na počte a kvalite kostných buniek. Tie ubúdajú rýchlejším tempom, akým nové vznikajú. V priebehu života dochádza k neustálej výmene kostného tkaniva. Do obdobia peak bone mass (maximálnej hustoty kosti), čo je medzi 30 – 35 rokom života, prevláda novotvorba kosti nad jej odbúravaním. Po tomto období dochádza ročne ku strate 0,3 – 0,5% kosti. Po menopauze, v priebehu šiestich až desiatich rokov, je priemerná strata dve až štyri percentá kosti ročne. Osteoporóza je dlho bezpríznakovým ochorením. Často sa prejaví až pri vzniku zlomeniny. Niekedy môžu pacientky pociťovať len chronické bolesti chrbtice. Bohužiaľ, až 50% zlomenín stavcov zostáva nediagnostikovaných, pretože pacientky s bežnou bolesťou chrbta často ani nejdú k lekárovi.

Ako súvisí klimaktérium so štítnou žľazou?

Kým krvný tlak rastie, funkcia štítnej žľazy sa môže vplyvom menopauzy znížiť. Oba dôsledky však predstavujú pre celkové zdravie ženy značné ohrozenie. Hypotyreóza, ako sa zníženej funkcii štítnej žľazy odborne hovorí, sa u žien s menopauzou vyskytuje častejšie. Nedostatočná funkcia štítnej žľazy v tomto období môže ešte viac prehĺbiť klimakterické ťažkosti, a preto je dôležité mať ju zdravú. V neposlednom rade musí byť štítna žľaza v dobrej kondícii aj v prípade hormonálnej terapie. Ženy, ktoré majú žľazu v poriadku, na ňu reagujú bez problémov. V opačnom prípade je potrebné zintenzívniť terapiu tyroxínom. Pravidelnou kontrolou štítnej žľazy môžete predchádzať ďalším problémom, napríklad k rozvoju strumy – zväčšeniu štítnej žľazy.

MUDr. Holešovská
MUDr. Janka Holešovská, foto MBA

Podávanie estrogénov a progestogénov pomáha na jednej strane odstraňovať alebo minimalizovať mnohé zo symptómov, ktoré sprevádzajú toto obdobie. Na druhej strane má preventívne účinky pri vzniku a vývine postmenopauzálnej osteoporózy.

Ako sa menopauza podpisuje na pleti?

Hormonálne zmeny sa podpisujú aj na kvalite pleti, vlasov, nechtov a slizníc pokožky. V dôsledku pribúdajúceho veku a poklesu tvorby pohlavných hormónov dochádza i k úbytku prirodzeného kolagénu v pokožke. Gravitácia spôsobuje, že ochabnutá pleť je ťahaná smerom k zemi. Je veľmi dôležité, aby bola pokožka ženy v období menopauzy hydratovaná. Prirodzenou formou dnes už navyše dokážeme kolagén v pleti naštartovať rozmnožením pleťových buniek, ktoré pochádzajú z tela pacientky, sú jej teda prirodzene vlastné. Aplikované bunky z miesta podania rovnomerne migrujú a začínajú tak produkovať kolagénové vlákna, tvoriace podkožnú hmotu. Stimuláciou tvorby týchto proteínov sa pleť opäť napína, čím dochádza ku korekcii a vyhladeniu vrások. Mechanizmus účinku je tak založený na biologických princípoch regenerácie pokožky. Ženám v období menopauzy poskytujeme kompletnú starostlivosť nielen z oblasti estetickej medicíny. V spolupráci s renomovaným gynekológom, ortopédom, endokrinológom, psychológom a psychiatrom v špecializovanej popradskej  ordinácii pomáhame zvládnuť toto zložité obdobie v živote každej ženy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom