5 krokov, ako naštartovať váš metabolizmus

5 krokov, ako naštartovať váš metabolizmus
5 krokov, ako naštartovať váš metabolizmus Thinkstock

Prečo sa na niekoho nalepí každé kilo a iný si môže dopriať aj kalorické maškrty bez následkov? Rozhoduje o tom metabolizmus, ktorý ovplyvňujú mnohé faktory. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako sa to dá zmeniť.

Metabolizmus je termín, ktorý sa používa na opis všetkých chemických reakcií, ktoré sa podieľajú na udržiavaní života ľudskej bunky a tým aj nášho organizmu. Prostredníctvom neho bunky získavajú energiu. Práve tvorba energie predstavuje jednu z najdôležitejších funkcií metabolizmu.

Čo vplýva na náš metabolizmus?

Ak sa snažíte schudnúť, tým, že zvýšite váš metabolizmus, sa vám podarí zhodiť kilá navyše bez obmedzovania kalórií. Každý z nás má tento proces spaľovania odlišný. Ľudský metabolizmus totiž závisí od viacerých faktorov. Niektoré dokážeme ovplyvniť, niektoré však nie. Medzi tie, ktoré sú nemenné patrí:

Vek – rýchlosť metabolizmu sa znižuje o 5% každých desať rokov. Po dosiahnutí 35 je to zapríčinené čiastočne znížením svalovej hmoty.

Pohlavie – muži všeobecne spália kalórie rýchlejšie, než ženy, pretože majú viac svalov.

Dedičnosť – po predkoch môžete zdediť aj váš metabolizmus, alebo poruchy štítnej žľazy. Napríklad hypotyreoidizmus (zníženie funkcie štítnej žľazy) a hypertyreóza (zvýšenú činnosťou štítnej žľazy), čo môže spomaliť alebo zrýchliť metabolizmus.

5 krokov pre zrýchlenie metabolizmu

Jedzte viackrát počas dňa a menšie porcie – Váš metabolizmus sa zrýchli, ak jete počas dňa potraviny s vysokým obsahom vlákniny a prvotriedne bielkoviny v menších dávkach v pravidelných intervaloch. K zrýchleniu metabolizmu prispejú tiež zdravé desiaty. V žiadnom prípade chudnutie neriešte hladovkou.

Zvýšte metabolizmus silovým cvičením – Svaly spália viac kalórií ako tuk. Takže čím viac svalov máte, tým vyššia je rýchlosť vášho metabolizmu počas odpočinku. Každá svalová bunka, ktorú ste získali, je ako malá továreň. Neustále spaľuje kalórie, aj keď spíte alebo cvičíte.

Zvýšte metabolizmus kardio cvičením – Ďalšou možnosťou, ktorou sa dá urýchliť spaľovanie kalórií aj počas vašej nečinnosti, je pravidelné kardio cvičenie.

Jedzte viac jedál s vyšším termickým efektom – Tento pojem znamená energiu vynaloženú naším organizmom na konzumáciu (hryzenie, žuvanie) a spracovanie jedla. Najvyšší termický efekt majú jedlá obsahujúce bielkoviny (napr. mäso, vajcia, mliečne výrobky), ďalej vláknité formy sacharidov (zelená listová zelenina) alebo potraviny bohaté na zdravý tuk (orechy).

Pite čistú vodu – Viac ako deväťdesiat percent chemických reakcií v tele je závislých od vody. Ak vášmu organizmu doprajete prísun tejto blahodarnej tekutiny, podporíte tým aj činnosť vášho metabolizmu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk