5 letných hrozieb, ktoré potrápia vaše močové cesty a pokazia dovolenku

Dovolenka, leto, more, plávať, horúco

Tiež už odpočítavate koľko dní chýba do začiatku letnej sezóny? Tak si dávajte pozor, aby ste ju zrazu nepresedeli celú na záchode.

  • Prosté bytie ženou

Ženy sú v porovnaní s mužmi ohrozenejšie pohlavie, a to z dôvodu anatomických rozdielov močovej trubice. Aj preto sa s ňou aspoň raz v živote popasuje približne každá druhá žena. Ďalšími rizikovými faktormi je napríklad menopauza, oslabená slizničná imunita, inkontinencia či tehotenstvo, kedy dieťatko tlačí matke na močový mechúr. V mnohých prípadoch je spúšťačom zápalových ochorení močového systému kombinácia viacerých faktorov.

  • Nástrahy teplých letný dní

Niekomu sa postačí dlhšie pozabudnúť v mokrých plavkách, prechladnúť pri posedávaní na studenej zemi či betónovom múriku alebo sa kúpať v špinavej vode. Chlórovaná voda a všetky ostatné spomínané činitele oslabujú obranný systém mechúra, čoho následkom je zápal.

  • Hrozivé baktérie E.coli

Moč zdravého človeka je za normálnych okolností sterilný. Keď však nebezpečné baktérie E.coli prilipnú k ústiu močovej trubice a začnú sa množiť, nastáva problém. Rozoznávame zápaly dolných a horných močových ciest. Zápaly dolných ciest sa týkajú močovej rúry a močového mechúra. Tento problém prekoná aspoň raz za život v ľahšej či závažnejšej forme zhruba každá druhá žena. Najmenej 10 % z nich sa s ním trápi opakovane.

  • Nechcené medové týždne

Infekcie dolných močových ciest sa najčastejšie vyskytujú u sexuálne aktívnych žien vo veku od 20 do 50 rokov. Tyčinková baktéria E. Coli sa do pošvy môže dostať aj pri pohlavnom styku. Preto sa o infekcii močových ciest často hovorí ako o „chorobe medových týždňov“. Nápomocné je, aby ste sa pred pohlavným stykom preventívne vymočili, čím sa odplavia z okolia močovej rúry baktérie, ktoré by sa mohli počas styku preniesť do močového mechúra. Tento proces zopakujte aj po styku, aby ste umožnili odplaveniu prípadných prenesených baktérií.

  • Čistota = pol života

Hygiena má pri prevencii pred zápalovými ochoreniami močových ciest nezastupiteľnú funkciu. Ak nedodržujete základné hygienické návyky, razom dávate priestor množeniu a usádzaniu baktérií. Pravidelne sa umývajte a uprednostňujte bavlnenú spodnú bielizeň. Dávajte si však pozor na parfumované a intenzívne baktericídne mydlá, ktorú môžu narúšať bakteriálnu flóru a vytvoriť tak podmienky na šírenie baktérií.

Čo s tým môžete robiť a ako si môžete pomôcť?

Pri liečbe je možné uplatniť hneď niekoľko metód. V menej závažných stavoch môže pomôcť pobyt v teple. Nasaďte si hrubé ponožky, navštívte saunu, doprajte si horúci kúpeľ, oddychujte s termoforom na bruchu, ale najmä – pite veľa tekutín. Urologické čaje a šťavy z brusníc baktérie z tela doslova vyplavia. Časté močenie je dobrým signálom, preto pite, koľko je to možné. Extrakt z brusníc zastavuje a zamedzuje prichytenie baktérie E.coli k výstelke močových ciest a stene močového mechúra. Obsahuje ho napríklad UroMax Brusnica, v ktorom sa nachádza i D-manóza, ktorý pôsobí na baktériu E.coli ako magnet. Nenechajte sa však oklamať obalmi produktov avizovaných vysokým obsahom brusníc v brusnicových džúsoch. Obsahujú príliš veľké množstvo cukru, ktorý nahráva zápalom do karát.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk