Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dovolenka, leto, more, plávať, horúco
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
23. mája 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

5 letných hrozieb, ktoré potrápia vaše močové cesty a pokazia dovolenku

Tiež už odpočítavate koľko dní chýba do začiatku letnej sezóny? Tak si dávajte pozor, aby ste ju zrazu nepresedeli celú na záchode.

  • Prosté bytie ženou

Ženy sú v porovnaní s mužmi ohrozenejšie pohlavie, a to z dôvodu anatomických rozdielov močovej trubice. Aj preto sa s ňou aspoň raz v živote popasuje približne každá druhá žena. Ďalšími rizikovými faktormi je napríklad menopauza, oslabená slizničná imunita, inkontinencia či tehotenstvo, kedy dieťatko tlačí matke na močový mechúr. V mnohých prípadoch je spúšťačom zápalových ochorení močového systému kombinácia viacerých faktorov.

  • Nástrahy teplých letný dní

Niekomu sa postačí dlhšie pozabudnúť v mokrých plavkách, prechladnúť pri posedávaní na studenej zemi či betónovom múriku alebo sa kúpať v špinavej vode. Chlórovaná voda a všetky ostatné spomínané činitele oslabujú obranný systém mechúra, čoho následkom je zápal.

  • Hrozivé baktérie E.coli

Moč zdravého človeka je za normálnych okolností sterilný. Keď však nebezpečné baktérie E.coli prilipnú k ústiu močovej trubice a začnú sa množiť, nastáva problém. Rozoznávame zápaly dolných a horných močových ciest. Zápaly dolných ciest sa týkajú močovej rúry a močového mechúra. Tento problém prekoná aspoň raz za život v ľahšej či závažnejšej forme zhruba každá druhá žena. Najmenej 10 % z nich sa s ním trápi opakovane.

  • Nechcené medové týždne
reklama:

Infekcie dolných močových ciest sa najčastejšie vyskytujú u sexuálne aktívnych žien vo veku od 20 do 50 rokov. Tyčinková baktéria E. Coli sa do pošvy môže dostať aj pri pohlavnom styku. Preto sa o infekcii močových ciest často hovorí ako o „chorobe medových týždňov“. Nápomocné je, aby ste sa pred pohlavným stykom preventívne vymočili, čím sa odplavia z okolia močovej rúry baktérie, ktoré by sa mohli počas styku preniesť do močového mechúra. Tento proces zopakujte aj po styku, aby ste umožnili odplaveniu prípadných prenesených baktérií.

  • Čistota = pol života

Hygiena má pri prevencii pred zápalovými ochoreniami močových ciest nezastupiteľnú funkciu. Ak nedodržujete základné hygienické návyky, razom dávate priestor množeniu a usádzaniu baktérií. Pravidelne sa umývajte a uprednostňujte bavlnenú spodnú bielizeň. Dávajte si však pozor na parfumované a intenzívne baktericídne mydlá, ktorú môžu narúšať bakteriálnu flóru a vytvoriť tak podmienky na šírenie baktérií.

Čo s tým môžete robiť a ako si môžete pomôcť?

reklama:

Pri liečbe je možné uplatniť hneď niekoľko metód. V menej závažných stavoch môže pomôcť pobyt v teple. Nasaďte si hrubé ponožky, navštívte saunu, doprajte si horúci kúpeľ, oddychujte s termoforom na bruchu, ale najmä – pite veľa tekutín. Urologické čaje a šťavy z brusníc baktérie z tela doslova vyplavia. Časté močenie je dobrým signálom, preto pite, koľko je to možné. Extrakt z brusníc zastavuje a zamedzuje prichytenie baktérie E.coli k výstelke močových ciest a stene močového mechúra. Obsahuje ho napríklad UroMax Brusnica, v ktorom sa nachádza i D-manóza, ktorý pôsobí na baktériu E.coli ako magnet. Nenechajte sa však oklamať obalmi produktov avizovaných vysokým obsahom brusníc v brusnicových džúsoch. Obsahujú príliš veľké množstvo cukru, ktorý nahráva zápalom do karát.

reklama:

Odporúčané

K téme

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o správnej intímnej hygiene 29 znakov, že vám chýba horčík! V ktorých potravinách ho nájdete?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.