5 prekvapivých vecí, ktoré môžu za to, že sa prejedáte

Jedlo, jesť, šišky, prejedanie sa, stravovanie, žena
Thinkstock

Aj drobné podnety z vášho okolia môžu ovplyvniť to, koľko jedla zjete. Čítajte, aké.

Skúsení dietovači poznajú množstvo trikov ako udržať jedlo na uzde. Okrem dobre známych stratégií ako zdravá strava, veľa cvičenia alebo stravovacieho denníčka, môžu použiť aj menej známe taktiky. Menšie taniere a vyššie poháre, pre pocit, že zjedia a vypijú viac ako v skutočnosti. Snažia sa udržať všetko lákavé jedlo zo svojho dohľadu a naopak mať zdravé jedlo vždy vo svojom menu. Čo si však možno aj človek s dietovacími skúsenosťami neuvedomí je, že existujú aj ďalšie, menej zjavné, vplyvy v prostredí, ktoré môžu mať na diétu veľmi nepriaznivý dopad.

Keď už si sadnete k jedlu, vnímate množstvo podnetov, nie len tie, ktoré idú z jedla na vašom tanieri. V skutočnosti prijímate množstvo stimulov z prostredia – to čo by ste nazvali atmosférou, náladou alebo „vibráciami“ v prostredí – to všetko môže mať ozajstný dopad na množstvo jedla, ktoré zjete.

Jesť sám alebo s viacerými?

Väčšina ľudí zje menej, keď sú sami, než keď sú s inými ľuďmi. Čím viac ľudí pri stole, tým viac s veľkou pravdepodobnosťou zjete. Ak jete len s jednou ďalšou osobou, zjete asi len o tretinu viac kalórií, ale ak jete s väčšou skupinou ľudí – 7 a viac, zjete asi o 75% viac jedla. Dôvodom je, že jedenie s inými ľuďmi trvá dlhšie a tiež máte okolo seba viac jedla. Rovnako, čím dlhšie sedíte, tým máte väčšiu tendenciu stále niečo jesť.

Ako sa cítite pri svojich spoločníkoch?

Ak sa pri svojich spoločníkoch cítite nekomfortne, ako napríklad pri pracovnom pohovore alebo pracovnom obede, máte tendenciu zjesť menej, než keby ste boli s ľuďmi, s ktorými sa cítite príjemne. Nielenže jeme viac, keď sme v kruhu svojich priateľov, ale tiež často preberáme ich stravovacie návyky. Ak sú vaši priatelia vášniví jedáci, pravdepodobne sa budete snažiť s nimi udržať krok.

A čo svetlo?

Intenzita svetla môže pracovať vo váš prospech, ale rovnako aj vo váš neprospech. Na jednej strane, čím je izba svetlejšia, tým väčší pozor dávate na to, čo zjete. To môže napovedať, že ostré svetlo vám pomôže jesť menej. Ale ostré svetlo môže byť nepríjemné, čo môže spôsobiť, že sa budete snažiť zjesť jedlo čo najrýchlejšie. Keď jete rýchlo, neznamená to, že zjete menej. Ak jete prirýchlo, žalúdok nemá čas vyslať do mozgu signál, že je plný a to môže viesť k prejedaniu. Na druhej strane, keď je osvetlenie trošku tlmené a jemné, cítite sa zrelaxovaný a teda posedíte si pri stole dlhšie – a budete jesť.

Hudba pre vaše uši… a váš žalúdok…

Štúdie ukazujú, že rovnako ako ostré svetlo môže urýchliť tempo, akým jete, rovnaký účinok môže mať aj hlasná, rýchla hudba. Je však možné, že ani pomalý jazz nemusí byť najlepšou voľbou, nakoľko síce nebudete jesť tak rýchlo, ale budete pri stole dlhšie. Doma to môže znamenať ďalšiu porciu, vonku napríklad dezert alebo ďalší drink. Zdá sa, že akákoľvek hudba alebo hlučné prostredie môže viesť k prejedaniu.

Vplýva farba miestnosti na chuť do jedla?

Táto otázka je veľmi sporná a nie je na ňu jednoznačná odpoveď, avšak ukázalo sa, že svetlá izba môže zvýšiť chuť do jedla a človek zje jedlo rýchlejšie. To by znamenalo, že tlmené tóny môžu rýchlosť jedenia spomaliť, čo nie je zlé, ak nesedíte príliš dlho pri stole.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk