5 vianočných koláčikov, bez ktorých by neboli Vianoce - recepty

Vianočné pečenie
5 tip na vianočné koláčiky - recepty shutterstock.com

Určite má každá gazdinka svoj zaužívaný recept na obľúbenú sladkosť, ktorá jednoducho musí byť na sviatočnom stole. My sme spravili malú anketu, a tu je päť naj receptov na vianočné koláčiky. Možno sa necháte tento rok inšpirovať.

Medovníčky

Medovníky, perníky, vianočná dekorácia, Vianoce

Suroviny:

450 g hladkej múky, 50 g mletých orechov, 1 kávová lyžička škorice, trocha mletých klinčekov, 1 čajová lyžička sódy bikarbóny, 150 g práškového cukru, 125 g Helie, 4 polievkové lyžice tekutého medu, 2 vajcia

Postup:

Múku, orechy, škoricu, klinčeky, sódu bikarbónu a práškový cukor dobre premiešame. Pridáme tuk, med a vajíčka. Dobre vymiesime, zakryjeme cesto a necháme pri izbovej teplote 2 – 3 hodiny odpočívať.

Potom na pomúčenej doske cesto rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm. Formičkou vykrajujeme ľubovoľné tvary.

Poukladáme ich na vymastený plech (nie vymúčený) ďalej od seba a potrieme rozšľahaným vajíčkom. V dobre teplej rúre pečieme asi 5 minút. Pozrieme najskôr po troch minútach. Upečené zdobíme bielkovou polevou.

Bielková poleva

Na 1 bielok použijeme 160 g práškového cukru a 2 kvapky citrónovej šťavy.

Postup:

Bielka šľaháme a postupne pridávame preosiaty práškový cukor a citrónovú šťavu.

Vanilkové rožky

Vanilkové rožky
Thinkstock

Suroviny:

200 g masla alebo Hery, 250 g hladkej múky, 120 g mletých vlašských orechov, 80 g práškového cukru, 2 žĺtky a štipka soli, práškový a vanilkový cukor na obaľovanie.

Postup:

1. Maslo, múku, vlašské orechy, práškový cukor, žĺtky a soľ vymiesime na cesto. Z toho šúľame valčeky, tie pokrájame na rovnaké kúsky a tvarujeme do rožkov.

2. Rožky poukladáme na plech min. 1 cm od seba a pečieme pri teplote 170 stupňov Celzia, kým nezružovejú, cca 10 minút.

3. Ešte horúce obaľujeme v zmesi práškového a vanilkového cukru.

Medvedie labky

medvedie labky, tlapky, koláče, pečenie, vianočné pečivo, jedlo, Viano
mm

Suroviny:

230 g hladkej múky, 160 g práškového cukru, štipka mletej škorice, štipka tlčeného klinčeka, 30 g kakaa, 80 g mletých jadier lieskových orieškov alebo vlašských orechov, 170 g masla, vanilkový cukor na obaľovanie.

Postup:

Hladkú múku, práškový cukor, mletú škoricu, tlčený klinček preosejeme, pridáme kakao, mleté jadrá lieskových alebo vlašských orechov a na tenké plátky pokrájané maslo. Z prísad spracujeme cesto, sformujeme do tvaru valčeka a pokrájame na rovnaké veľké kúsky podľa veľkosti formičiek. V stredne vyhriatej rúre pečieme do zlatista. Keď sa prudko pečú, prikryjeme ich papierom na pečenie. Pretože medvedie labky majú spodnú časť v dvojitom brnení, pečieme ich v dolnej časti rúry. Len tak sa rovnomerne upečú. Upečené necháme chvíľu na plechu vychladnúť, potom formičky obrátime a poklepom na dno medvedie labky vyklopíme. Ešte teplé obaľujeme vo vanilkovom cukre.

Linecké pečivo

Linecké koláče
Thinkstock

Suroviny:

150 g masla, 230 g hladkej múky, 110 g práškového cukru, 3 žĺtky, kyselkavý lekvár, práškový a vanilkový cukor na obaľovanie

Príprava:

1. Do chladného masla zapracujeme ostatné suroviny. Odložíme na pár hodín do chladu, potom vyvaľkáme a vykrajujeme požadované tvary. Pečieme pri teplote 170 stupňov Celzia asi 8-10 minút, alebo kým jemne nezružovejú.

2. Vychladnuté spájame kyselkavým lekvárom, napríklad ríbezľovým, malinovým, alebo marhuľovým.

3. Posypeme vanilkovým cukrom zmiešaným s práškovým, alebo celé keksy v tejto zmesi obalíme.

Vianočná štóla

Drážďanská vianočná štóla
Shutterstock

Suroviny: 80 g droždia, 190 g mlieka, 750 g polohrubej múky, 80 g cukru, 280 g masla, 1/2 kg hrozienok, 100 g mandlí posekaných, 100 g kandizovaného posekaného ovocia, citrónová kôra z 1/2 citrónu, 1 vanilkový struk, štipka soli, voňavé korenie z každého štipka (škorica, muškátový oriešok), 3 dl rumu.

Postup prípravy:

Do múky urobíme jamku, pridáme trochu vlažného mlieka, do toho rozmrvíme droždie a pridáme trochu cukru. Necháme droždie, aby začalo trochu kysnúť.

Pridáme zbytok mlieka a rozpustené maslo. Všetko spracujeme na kompaktné cesto, ktoré poriadne vymiesime. Necháme na teplom mieste kysnúť pol hodinu.

Hrozienka namočíme do rumu.

Potom do cesta zamiešame všetky ostatné prísady, premiesime a opäť necháme 30 minút podkysnúť.

Na vymastenom a múkou vysypanom plechu vytvarujeme cesto do tvaru štóly a rukou alebo vareškou otlačíme pozdĺžne dva žliabky.

Pečieme pri teplote 190 stupňov asi 15 minút, potom teplotu znížime na 150 stupňov a pomaly pečieme asi 40 minút.

Po vychladnutí štólu potrieme bohato rozpusteným maslom, aj viac krát, kým štóla maslo vsakuje. Hneď potom ju posypeme práškovým cukrom. Až cukor vsiakne, opäť posypeme cukrom, aby bol povrch cukrom krásne zasnežený.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom