5 vianočných tradícií kráľovskej rodiny, ktoré vás prekvapia

Royal family christmas traditions.jpg

Väčšina z nás si Vianoce bez kapra a zemiakového šalátu ani nevie predstaviť. No aké sviatky prežíva kráľovská rodina? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

Kráľovná píše vianočné želania už v lete

Christmas cards signed summer.jpg

Panovníčka Veľkej Británie je jedna z najvyťaženejších 89 ročných žien sveta, preto musí pripraviť vianočné pozdravy poriadne v predstihu. Počas letných prázdnin ich podpíše až 800. Pod oficiálne pozdravy, ktoré sú určené politikom a hlavám štátov,  uvádza meno Elizabeth R. ( R ako Regína – latinsky kráľovná, pozn. redakcie). Pre priateľov a známych používa prezývku z detstva, a to Lilibet.

Šport na Štedrý večer

Getting down dirty.jpg

V posledných rokoch sa stalo tradíciou pre princov Williama a Harryho hrať na Štedrý večer futbal spolu so zamestnancami zo Sandringham Estate. Bratia zvyčajne nosia dresy svojich obľúbených tímov (Aston Villa pre Williama a Arsenal na Harryho). Ostatní členovia rodiny, vrátane Kate Middleton, ich povzbudzujú.

Aké nápoje má kráľovská rodina na štedrovečernom stole?

Počas štedrovečernej večere kráľovná uprednostňuje nápoj zvaný Zaza (gin a Dubonnet- sladký, aromatizovaný vinný aperitív). Princ Charles si dá cherry brandy a obaja princovia si obľúbili jablčný mušt, ktorý sa vyrába na statku.

Koľko hostí sa zmestí za jeden stôl?

Make do sleeping arrangements.jpg

Verte či nie, ale sídlo Sandringham, kde kráľovská rodina trávi Vianoce, je považované za „malé“ v porovnaní s inými kráľovskými sídlami, takže keď tam je väčší počet hostí, často spávajú v priľahlých domčekoch pre hostí. Zoznam klientov zahŕňa širších rodinných príslušníkov, ako sú netere a synovcovia kráľovnej, ale teraz, keď do rodiny pribudli vnúčatá, okruh hostí sa zúžil iba na priamych príbuzných –  maximálny počet, ktorý môže sedieť pri jednom stole počas sviatočného obeda, je 24 dospelých a deti sedia v detskej izbe.

Dve sväté omše za tri hodiny

Two church services three hours.jpg

Počas Štedrého večera musí kráľovská rodina absolvovať dve bohoslužby. Prvá začína o 9.00 hod. ráno. Je to súkromný cirkevný obrad, čiže členovia kráľovskej rodiny sa na ňu môžu obliecť menej formálne. Druhá omša je verejná a začína o 11.00 hodine. Obe sú v kostole  v kostole sv. Márie Magdalény. Kto sa chce zúčastniť verejného obradu spolu s kráľovskou rodinou, musí prejsť prísnou kontrolou.

www.popsugar.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk