6 častých zimných problémov so zdravím a ich riešenie

Zimné choroby
Zimné choroby: nádcha, kašeľ, prechladnutie Thinkstock

V tomto období sme všetci oveľa náchylnejší k chorobám, ktoré na nás číhajú za každým rohom. Kľúč k zdraviu nájdete v lekárni alebo v prírode. Druhý variant môže byť účinnejší, než si myslíte. Vyskúšajte babské rady na nádchu, kašeľ, prechladnutie, ktoré vám pomôžu vyriešiť väčšinu neduhov.

Nádcha

Hoci je nádcha celkom banálna záležitosť, dokáže poriadne otráviť deň. V zimnom období je to pravdepodobne prvý zdravotný problém, ktorý vás stretne. Hoci sa hovorí, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní, jej priebeh je možné zmierniť a urýchliť. Už naše prababičky si od upchatého nosa uľavovali naparovaním. Nakloňte sa nad misu s horúcou vodou, do ktorej môžete pridať soľ, prikryte si hlavu uterákom a inhalujte paru. Skvelým trikom je ponorenie rúk (až po lakte) alebo nôh do horúcej vody. Roztiahnu sa tak cievy v končatinách, a tým sa tiež uvoľní nosová sliznica. Úľavu dosiahnete aj vďaka nádchovníku (Plectranthus amboinicus) – nenáročnej rastline, ktorú sa oplatí mať doma. Využitie je čisto na vás. Stačí odtrhnúť lístok, pretrieť ho v ruke a pričuchnúť alebo si
z neho pripraviť čaj či sirup.

Pozrite si tieto lieky/produkty na nádchu

Prechladnutie

S príchodom mrazivého počasia sa spája aj väčší výskyt chorôb, ako napríklad bolesť v krku alebo chrípka. Liečivé účinky medu všetci poznáme a pri prechladnutí pijeme čaj s medom a citrónom. Výborne! Poznáte ale babskú radu v podobe medu s cibuľou? Premiešajte nakrájanú surovú cibuľu s medom a počkajte pár hodín, kým pustí šťavu. Vznikne vám sirup, ktorý nielenže pomôže pri prechladnutí, ale vďaka medu aj dobre chutí. Pokojne ho môžete naordinovať aj vašim chorým deťom. Overeným pomocníkom je lipový med s obsahom silíc, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty a urýchľujú tak liečenie.

Pozrite si tieto lieky/produkty na chrípku a nachladnutie

Ženské problémy

Veľké množstvo žien trápia gynekologické problémy, ako sú zápaly, infekcie a ďalšie. Napriek tomu, že sa objavujú najčastejšie v lete, môžu vás stretnúť aj v chladnejšom období. Častou príčinou je totiž celkové oslabenie organizmu alebo aj bežné prechladnutie. Výbornou ženskou bylinou je alchemilka. Lieči zápaly v tele, pomáha pri menštruačných problémoch, pri zápale vaječníkov či počas prechodu. Pitie čaju z alchemilky je možné aj preventívne – nemá totiž žiadne škodlivé účinky. Pri svrbení a výtoku sa odporúčajú sedacie kúpele z odvaru.

Pozrite si tieto lieky/produkty na menštruáciu a menštruačné bolesti

Kašeľ

Nie je nič horšie ako nevyspať sa kvôli otravným záchvatom kašľa. Sotva trochu zadriemete, začnete sa kvôli škrabaniu v hrdle „dusiť“ a nekončiaci a hlavne vysiľujúci zápas s vlastným hrdlom je na svete. Ale nezúfajte. Spomeňte si na svoje detstvo. Možno aj vám babičky alebo mamičky robili horúce mlieko s lyžičkou medu. Tento elixír by mal váš kašľom ubolený krk upokojiť a ukolísať vás k sladkému spánku.

Pozrite si tieto lieky/produkty na kašeľ

Únava

Kombinácia sychravého, či mrazivého počasia, nedostatok slnečných lúčov a skracujúce sa dni vedú často k únave. A nie je to len klišé. Nedostatok energie naozaj spôsobuje vyčerpanie, ktoré nás obmedzuje v každodennom živote. Skutočnou vzpruhou pre nervovú sústavu a celkové vyčerpanie je čaj z čistca lekárskeho, ktorý okrem iného blahodarne pôsobí aj na nespavosť. Ďalšou známou liečivou rastlinou, ktorá si s únavou ľahko poradí, je ženšen. Tento „životabudič“ zvyšuje výkonnosť, koncentráciu a celkovú chuť do života. Ak máte problém s únavou hlavne ráno, pite každý deň po prebudení vlažnú vodu s citrónom. Uvidíte, ako sa budete za pár dní cítiť lepšie.

Pozrite si tieto lieky/produkty na únavu a vyčerpanie

Medová kaša poslednej záchrany

Zo všetkého najdôležitejšia je prevencia. Ak sa chcete vyhnúť vyššie spomenutým problémom, starajte sa o svoje zdravie a imunitu s predstihom, najlepšie po celý rok. Ak svoju imunitu posilňujete, ale aj tak cítite, že sa o vás choroba pokúša, vyrobte si medovú kašu, ktorá vašu imunitu poriadne naštartuje. Použite pastovaný med (napr. Medokomerc), ktorý je vďaka svojej hustej konzistencii
na kašu najvhodnejší, zmiešajte ho s trochou škorice, citrónovou šťavou a s cibuľou nasekanou nadrobno alebo s pretlačeným cesnakom. Sila tejto zmesi od vás spoľahlivo bacily úplne odoženie.

Pozrite si aj tieto lieky/produkty na imunitu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom