6 spôsobov, ako vám môže pomôcť bežný citrón. Je to skvelý ťahák pre zdravie i krásu

citrón

Ak si myslíte, že citróny sú dobré len na prípravu citrónových koláčov a osviežujúcich nápojov, potom vás tento článok určite prekvapí. Lahodný citrón môže byť oveľa užitočnejší, než by ste si mohli myslieť. Toto jasne žlté ovocie má mnoho prínosov pre zdravie a krásu, od obrany proti rakovine až po liečbu jaziev od akné. Čo viac, citróny sú dostupné a lacné. Zhromaždili sme niekoľko spôsobov, ako môžete využiť citróny pre prirodzenú starostlivosť o pleť a pri kozmetickom ošetrení vďaka jeho rôznym zdravotným výhodám.

1. Citróny majú mnoho protirakovinových vlastností

Rovnako ako mnoho iných čerstvých plodov majú citróny mnoho protirakovinových vlastností. Najnovšia štúdia vykonaná v septembri 2017 zdôrazňuje dôležitosť citrusových štiav a ich výťažkov v prevencii rakoviny, rovnako ako ich možné použitie v moderných onkologických terapiách. Citrónová šťava chráni vaše bunky pred poškodením, ktoré môžu viesť k smrteľným ochoreniam. Citróny majú mnoho cenných živín, ako je vitamín C, vápnik, železo, horčík, draslík a vláknina. D-limonén v citrónovej šupke má tiež protirakovinové vlastnosti. Bolo dokázané, že zabraňuje vzniku rakoviny prsníka, pečene, pľúc a vzniku ďalších rakovín. Preto sú citróny vynikajúci bojovníci v boji proti rakovine, ktorí môžu vaše telo chrániť prirodzene a efektívne.

2. Odstráňte vaše vrásky použitím citrónu

Nemôžete zvrátiť proces starnutia, ale môžete použiť citróny, aby boli vaše vrásky menej viditeľné a dramaticky zmeniť kvalitu vašej pleti. Podľa štúdie bolo zistené, že citrónový olej znižuje oxidačné poškodenia na povrchu pokožky. Citróny sú bohaté na vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a obnovuje pružnosť pokožky. Prírodné enzýmy v citrónovej šťave sťahujú voľné póry a zjemňuje vzhľad nových. Môžete sa spoľahnúť na bezpečné a zdravé domáce prostriedky na potieranie vrások. Plátky citrónu a masírovanie vrások niekoľko minút denne, alebo použitie strúhanej citrónovej kôry ako masky na tvár. Podľa Americkej akadémie dermatológie je účinok pravidelných anti-starnúcich postupov starostlivosti o pleť viditeľný po najmenej jednom mesiaci. Takže nebojte sa, ak po jednom týždni nebude tvár hladká ako za  mladosti.

3. Citrónová voda skvele pomáha aj pri chudnutí

Vitamín C je živina, ktorá znižuje úrovne kortizolu v tele, čo je stresový hormón, ktorý spúšťa hlad a buduje tuk. Žiadna jediná potravina, alebo nápoj nepovedie k výraznému zníženiu hmotnosti. Môžete však jesť určité potraviny, alebo piť nápoje, ktoré by mohli byť užitočné pre zlepšenie výsledkov chudnutia, ak sú konzumované ako súčasť zdravého programu úbytku hmotnosti. Okrem toho, ak pijete vodu s citrónom namiesto nápoja, ktorý je vyšší v kalóriách, ako je káva s cukrom, alebo ovocný džús, budete spotrebovávať menej kalórií.

4. Citrónová šťava posilňuje funkciu mozgu a znižuje stres

Okrem vyššie spomenutých živín a vitamínov, citróny tiež obsahujú veľa draslíka, čo je jeden z kľúčových prvkov zodpovedných za lepšiu funkciu mozgu. Ak budete pravidelne konzumovať citróny, pocítite lepší duševný výkon. Počas dňa sa budete cítiť oveľa šťastnejší a energickejšie. Podľa štúdie môže draslík aktivovať neuróny spojené s pozitívnymi myšlienkami a pocitmi a hrá dôležitú úlohu v regulácii sérotonínu. Jeden citrón obsahuje neuveriteľných 187% odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Pridajte citróny do jedla a nápojov, ak sa cítite mdlo, a váš pohľad na svet sa určite zlepší.

5. Citrónová šťava pomáha upokojiť spáleniny od slnka

Spáleniny od slnka nikdy nie sú pekné a pri tom sú  boľavé. Existuje však jednoduchý, účinný domáci liek, ktorý vám pomôže upokojiť začervenanie a odbremeniť od prípadných bolestí. Vytvorte si zmes citrónovej šťavy, ružovej vody a uhorkovej šťavy. Potom namočte handričku do zmesi a aplikujte ho priamo na popáleninu, kde ho nechajte pôsobiť 30 minút. Uhorka a citrón sú prírodné bieliace činidlá, ktoré znižujú začervenanie pokožky. Vitamín C v citrónoch minimalizuje poškodenie kože a zosvetľuje tmavé škvrny. Uistite sa, že po použití  prostriedku nebudete vystavení priamemu slnečnému svetlu, pretože citrón môže zvýšiť citlivosť na slnečné lúče.

6. Citróny sú dobré pre vyblednutie jaziev od akné

Citróny sú bohaté na vitamín C a kyselinu citrónovú a robia dobrú prácu pri liečbe drobného akné a jaziev od akné. Vitamín C zvyšuje tvorbu kolagénu a udržuje pokožku hladkú a pevnú, tiež podporuje tvorbu nových kožných buniek. Vďaka svojim vlastnostiam prírodného bieliaceho činidla citrónová šťava spomaľuje tmavé známky a jazvy. Kyselina citrónová čistí kožné bunky a odstraňuje nečistoty. Antibakteriálny účinok citrónovej šťavy zabíja baktérie, ktoré spôsobujú vzplanutie akné. Zmiešajte čerstvú citrónovú šťavu a extra panenský kokosový olej a naneste ho na postihnuté oblasti pomocou bavlneného tampónu. Po troch minútach opláchnite tvár teplou vodou a aplikujte zvlhčovač. Tiež môžete zmiešať citrónovú šťavu s mandľovým olejom, aby ste znížili výskyt tmavých škvŕn a udržali pokožku zdravú. Nepoužívajte citrónovú šťavu, ak má vaša pleť sklony k začervenaniu a svrbeniu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk