6 zdravotných rizík vo vašom šatníku!

Sexi nohy, lodičky, topánky na vysokom opätku, tango nohavičky, postav
shutterstock.com

Niektoré kúsky by ste mali zo skrine vyberať iba v rámci špeciálnych príležitostí.

Hovorí sa, že krása bolí. Ak za krásne považujete pritesné oblečenie, vysokánske podpätky a prsia napratané do o číslo menšej podprsenky, tak to rozhodne platí. Bolia však aj následné problémy so zdeformovanými nohami, podráždenou pokožkou či chrbticou. Preto je na mieste otázka, či sú niektoré módne kúsky dôležitejšie ako vaše zdravie.

Tesné džínsy

Pritesné džínsy môžu spôsobiť menšie problémy, občas sa totiž stáva, že ženy i muži, ktorým sa do nich podarí navliecť, si prestanú cítiť stehná. Ak chcete, aby sa vaše nohy normálne prekrvovali, bude lepšie, ak si zaobstaráte nohavice, ktoré vám sadnú.

Mokré plavky

Mokré plavky a napríklad i spotené oblečenie po cvičení by si mali čo najrýchlejšie vyzliecť predovšetkým dámy. Riskujú totiž nepríjemnú kvasinkovú infekciu. V oblasti genitálií platí, že im vyhovuje sucho a priedušnosť, preto si treba vyberať bavlnenú spodnú bielizeň.

Vysoké podpätky

To, že podpätky ničia nohy, je každému jasné, no nejde len o samotnú bolesť chodidiel či otlaky. Takéto topánky vám môžu zdeformovať prsty, spôsobiť problémy s držaním tela a dokonca podráždiť kožu.

Dermatologička Ava Shamban vysvetľuje, že v podpätkoch sa celá váha tela presúva na prednú časť nohy. „Spodná časť vášho tela sa nakloní dopredu, takže zadná sa musí zas nakloniť dozadu. Tým zaniká normálny S tvar chrbtice, jej spodná časť sa vyrovná a stredná časť chrbta spolu s krkom nie sú vo svojej normálnej pozícii,“ opísala. Ako sama povedala, v podpätkoch je mimoriadne náročné správne držať telo, takže sexi nohám obetujete zdravie svojej chrbtice.

Shamban tiež zdôraznila riziko rôznych deformácií. Preto by ste mali podpätky nosiť len v rámci výnimočných príležitostí, najlepšie napríklad na večeru v reštaurácii alebo do divadla, kde budete aj tak väčšinu času sedieť.

spodná bielizeň, nohavičky, , čipkovaná bielizeň, čipka
podprsenka shutterstock.com

Priúzka podprsenka

Nevhodne zvolená podprsenka je neestetická a neprospieva ani vašim prsiam. Ak je primalá, škodí dokonca aj koži a môžete mať problémy s dýchaním. Tiež sa polemizuje o tom, že tesné podprsenky blokujú lymfatický systém, čím sa v prsiach hromadia toxíny a ďalšie škodlivé látky.

Podprsenka: Škodí alebo pomáha?

Na veľkosť podprsenky by si mali dávať pozor aj tehotné ženy, lebo ak je príliš malá, môže spôsobiť zápal či dokonca infekciu mliečnych žliaz.

Tango nohavičky

Túto spodnú bielizeň na ženách oceňujú predovšetkým ich partneri. Asi by ich však nepotešilo, keby ich polovička prišla domov s kvasinkovou infekciou, ktorá sexuálnemu životu veľmi neprospeje. Práve tango nohavičky sú však pre jej vznik ideálne, preto platí, že nie sú vhodné na bežné nosenie.

Sťahovacia bielizeň

Ženy si zvyknú k dokonalým krivkám pomáhať rôznymi sťahovacími nohavičkami či pančuchami, čo je úplne v poriadku – ak nie sú pritesné.

Nebezpečná spodná bielizeň: Krása na úkor zdravia!

V tom prípade sa totiž môžu vyskytnúť problémy s močovým mechúrom či kvasinkovými infekciami, v krajných prípadoch aj poškodenie nervov či krvné zrazeniny. A ak rady nosíte korzet, nebudete môcť poriadne dýchať

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk