7 dôvodov, prečo ste nafúknutá: A z jedla to nebude

Ak nás nafúkne, prvá naša myšlienka je, že sme zjedli niečo, čo nadúva. Mliečne výrobky, cesnak, cibuľa, kapusta, fazuľa či strukoviny. Nie vždy je však na vine naša strava …

Pozor na to, čo pijete

Akýkoľvek nápoj, ktorý obsahuje bublinky, teda oxid uhličitý, je pre naše črevá veľkým nepriateľom. Keďže ide o hlavné plodiny látkovej výmeny, ktoré sa telo zbavuje pri dýchaní, jej dodávku do tela vo forme sýtených nápojov je pre črevá obzvlášť škodlivé. Pozor si dávajte aj na „diétne“ limonády alebo nápoje s umelými sladidlami, napríklad s aspartamom, lebo spôsobujú nadúvanie. Umelé sladidlá totiž nedokáže telo stráviť. Zabudnite na xylitol, sorbitol a manitol, ktorých užívanie tiež spôsobuje zvýšenú plynatosť.

Popíjanie slamkou

Okrem toho, čo pijete je dôležité aj to, akým spôsobom nápoj prijímate. Ak máte problémy s nadúvaním, vyhýbajte sa pitiu prostredníctvom slamky. Jej riziko spočíva v tom, že okrem nápoja prijmete množstvo vzduchu, ktorý „odpočíva“ v hornej časti slamky, ktorá nie je ponorená. Do tráviaceho traktu sa dostane oveľa viac vzduchu než je optimálne a ten vzduch musí ísť predsa von. S rovnakým problémom sa môžete stretnúť aj pri fajčení cigariet.

Ochorenia tráviaceho traktu

Nadmerné nadúvanie, striedanie zápchy a hnačky, časté vracanie alebo nedostatočné vyprázdňovanie a bolesti brucha môžu byť príznakom ochorenia hrubého a tenkého čreva, pankreasu, žlčníka, žalúdka či pažeráka. Gastrointestinálne ochorenia, ako syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba alebo rôzne iné zápalové problémy spôsobujú, že črevá sú oveľa citlivejšie na rôzne druhy potravín, ktoré za normálnych okolností nenadúvajú.

Užívanie niektorých liekov

Za nadmerné nafukovanie môže aj dlhodobé užívanie niektorých liekov. Podľa niektorých lekárov sú vinníkom niektoré perorálne užívané antikoncepčné pilulky, pretože estrogén môže spôsobiť spomalenie trávenia, čo vedie k zápche a plynatosti. Problémom môžu byť niektoré antibiotiká, hlavne preto, že v črevách zlikvidujú nielen „zlé“ baktérie, ale aj tie, ktoré sú pre črevnú flóru prospešné.

Sedenie na zadku

Kaskádu zdravotných problémov súvisiacich s bolestivým nadúvaním môže spustiť aj sedavý spôsob života. Vedeli ste, že stačí polhodinka svižnej chôdze a väčšina problémov s nafukovaním ustúpi? Pohyb stimuluje sťahy čriev, podporuje črevnú perilstatiku a činnosť tráviaceho systému ako takého. Rizikové je predovšetkým sedenie za počítačom po najedení. V nasledujúcej hodine po príjme potravy sa dostáva potrava spracovaná žalúdkom do tenkého čreva. Keď však sedíte za stolom a máte stlačenú celú oblasť brucha, komplikuje to pohyb čriev a celkové trávenie.

Cestovanie

Často cestujete kvôli práci? Strávili ste víkend na zjazdovke? V takýchto prípadoch je nadúvanie normálne. Vo vyšších nadmorských výškach počas letu alebo na horách môžete mať v črevách viac plynov než obvykle. A v kombinácii s tým, že počas cestovania sa nestravujete najzdravšie je to logické. Presolené občerstvenie v lietadle, sýtené nápoje a nedostatok pohybu vedú k zvýšenému nadúvaniu počas cestovania.

V zriedkavých prípadoch to môže byť …

Medicínske výskumy hovoria, že rakovina hrubého čreva, konečníka a rakovina vaječníkov  sa môžu spájať s príznakmi nadúvania. Nie sú však jedinými indikátormi možného rakovinového ochorenia. S rakovinou sa spájajú ďalšie závažné príznaky, a preto nemôžete nikdy nepodceňovať dlhodobé problémy zažívacieho traktu a vyhľadajte lekára. Hlavne ak máte krv v stolici, dlhodobé bolesti brucha či podbrušku, časté hnačky alebo zápchy, nechuť do jedla či prudké chudnutie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom