8 jedál, ktoré sú skvelou prevenciou proti rakovine

Zdravá strava, jedlo, zelenina, ovocie, výživa, vitamíny

Určite si každý z nás uvedomuje, že lepšie ako liečba rakoviny, je jej prevencia. Existujú potraviny, ktoré v nám to môžu pomôcť. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ktoré.

Karfiol

Karfiol obsahuje sulforafan, zlúčeninu, ktorá má preukázateľné anti-rakovinové účinky. Sulforafan sa uvoľňuje počas žuvania, takže si karfiol poriadne vychutnajte, kým ho prehltnete. Táto zlúčenina hľadá a ničí rakovinové bunky a pritom nepoškodí tie zdravé.

Mrkva

Aj keď mrkva je spájaná najmä so zdravým zrakom, má aj protirakovinové účinky. Vraj pôsobí aj proti niektorým typom rakoviny, napríklad proti rakovine prostaty. Tvrdia to výskumy za posledných desiatich rokov. Okrem toho má mrkva mnoho zdravotných výhod, čo je o dôvod navyše pridať ju do svojho jedálnička.

Avokádo

Avokádo je bohaté na živiny a antioxidanty, ktoré znižujú riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

Avokádo obsahuje tiež vysoké množstvo zdravých mononenasýtených tukov. Čo je určite zaujímavé, pretože väčšina ovocia má veľmi nízky obsah tuku.

Brokolica

Brokolica je jeden z najlepších prírodných bojovníkov proti mnohým typom rakoviny. Najmä rakovina hrubého čreva a rakovina močového mechúra sa dokonca lieči pomocou stravy bohatej na túto zeleninu. Brokolicové jedlá sú určite vhodnou prevenciou proti vzniku nádorových ochorení. Vysoké hladiny vlákniny v brokolici môžu tiež pomôcť s vašim trávením, takže brokolicu určite zo svojho jedálnička nevynechávajte.

Paradajky

Paradajky sú zdravé a chutné zároveň. Proti rakovine pomáhajú najmä tepelne upravené. Dochádza tak k zvýšenému uvoľňovaniu lykopénu, ktorý pomáha v boji proti nádorovému ochoreniu. Paradajky vám tiež dajú množstvo antioxidantov pre vaše telo, a je známe, že sú užitočné pre liečbu alebo prevenciu rakoviny prostaty.

Vlašské orechy

Chcete prevenciu rakoviny prsníka alebo prostaty? Tak jedzte viac vlašských orechov! Obsahujú tiež veľké množstvo omega-3 mastných kyselín , ktoré pomáhajú znížiť riziko vzniku koronárnych srdcových ochorení a znižujú vysoké hladiny cholesterolu. Vlašské orechy sú skvelé ako súčasť raňajok alebo ako olovrant medzi jedlami.

Cesnak

Jesť cesnak má mnoho zdravotných výhod, z ktorých jedna samozrejme je, že pomáha zabrániť vzniku rakoviny. Hovorí sa, že cesnak dokáže zastaviť množenie a šírenie rakovinových buniek. Tieto strúčiky majú tiež antivírusové a antibakteriálne účinky, pôsobia ako antibiotiká a pomáhajú tiež proti plesňovým infekciám.

Zázvor

Štúdie preukázali, že zázvor skutočne funguje lepšie ako niektoré lieky proti rakovine! Najmä čo sa týka rakoviny prostaty.

Okrem toho má aj protizápalové vlastnosti a môže pomôcť ako liek proti kinetóze. Ak máte tendenciu trpieť morskou chorobou, dajte si sušený zázvor, alebo zázvorovú vodu či čaj.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk