8 spôsobov, ako schudnúť bez diéty

Chudnutie.jpg
Thinkstock

Existuje veľa spôsobov, ako schudnúť. No v mnohých prípadoch kilá opäť naberiete naspäť. Ak chcete získať a udržať si štíhlu líniu, máme pre vás niekoľko tipov, ako schudnúť bez diét.

Nevynechať raňajky

1, Jedzte raňajky každý deň. Ľudia, ktorí stratili váhu a dokázali si ju aj udržať, majú spoločný zvyk, a to že nevynechávali raňajky.  Prvé jedlo počas dňa má nižšie BMI ako maškrty a dlhšie vás zasýtia. Vyskúšajte misu celozrnných obilnín s ovocím a mliekom s nízkym obsahom tuku, aby ste mohli zdravo prežiť svoj deň.

raňajky, jesť, zdravé stravovanie, žena, chudnutie, jedlo, raňajkovať
Thinkstock

Večer žiadne jedlo

2. Kuchyňu v noci zatvorte. Určite si čas, kedy prestanete jesť, aby ste dokázali odolať neskorým nočných maškrtám alebo snackom pri sledovaní televízie. Ak sa vám žiada po večeri zjesť niečo sladké, doprajte si šálku sladeného čaju, alebo si vychutnajte malú misku ľahkej zmrzliny alebo zmrznutého jogurtu, ale potom si umyte zuby, aby vás to už nelákalo maškrtiť. 

Jedlo, jesť, maškrta, chudnutie
Thinkstock

Kalórie v nápojoch

3. Dajte si pozor na tekuté kalórie. Sladké nápoje skrývajú v sebe veľa kalórií, ale neznižujú hlad ako pevné potraviny. Uspokojte svoj smäd s vodou, citrónovou vodou alebo malými dávkami 100% ovocnej šťavy. Vyskúšajte pohár výživnej a nízkokalorickej zeleninovej šťavy, ktorá udrží váš hlad na uzde medzi hlavnými jedlami. Dávajte pozor na kalórie skryté v alkohole, ktoré sa na vás rýchlo nalepia. Ak máte počas týždňa chuť dať si pohár vína alebo koktail, obmedzenie alkoholu počas víkendov môže byť obrovským šetričom kalórií.

Alkohol, párty, priatelia, piť, oslava, zábava
Thinkstock

Viac ovocia a zeleniny

4. Jedzte viac ovocia a zeleniny. Presuňte napríklad mäso do stredu taniera a nakrájajte naň zeleninu. Alebo skúste začať obed alebo večeru so zeleninovým šalátom alebo miskou polievky na báze vývaru. Vaša strava bude navyše obohatená o vitamíny, minerály a iné výživné látky. 

Kôpor, zelenina, žena zdravá strava
Thinkstock

Celozrnné pečivo

5. Prejdite na celozrnné výrobky. Milujete biely chlieb, rožky, koláče, sušienky a praclíky? Ak ich nahradíte celozrnným pečivom, pomôžete svojej postave.

Chlieb, múka, lepok, pekárenský výrobok, potravina

Domácnosť a prostredie

6. Majte pod kontrolou svoju domácnosť a prostredie. Ďalšou jednoduchou stratégiou na zníženie kalórií je kontrola vášho prostredia – všetko od skladovania potravín vo vašej kuchyni až po výber správnych reštaurácii. To znamená vyhýbať sa pokušeniu rýchleho občerstvenia. Ak sa zúčastníte večierkov, jedzte radšej zdravšie občerstvenie. Než sa vrátite k ďalšiemu jedlu, počkajte aspoň 15 minút a vypite veľký pohár vody.

Jedlo, jesť, potrava, výživa

Menej na tanieri

7. Voľte menšie porcie. Ak by ste neurobili nič iné, iba znížili svoje dávky o 10% -20%, stratíte váhu. Väčšina porcií servírovaných v reštauráciách a doma je väčšia, ako potrebujete. Keď dostanete pod kontrolou množstvá skonzumovaného jedla, kilá pôjdu dole. Pomôžu vám aj menšie taniere, vďaka ktorým i menšia porcia vyzerá veľká.

korenie, žena, koreniť jedlo, soľ, soliť, tanier polievky, žena
Thinkstock

Dá sa to aj ľahšie

8. Prepnite na ľahšie alternatívy.Vždy, keď je to možné, použite verzie s nízkym obsahom tuku šalátových dresingov, majonézy, mliečnych výrobkov a ďalších produktov. Navyše, ak sa produkt zmieša s inými zložkami, nikto si nič nevšimne. Tipy: Sendviče s horčicou namiesto masla;jesť varené zemiaky namiesto pečených;v káve použite odstredené mlieko namiesto šľahačky; a do sendviča si dajte nízkotučný syr.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk