8 zlých návykov, ktoré môžu zničiť váš vzťah!

Láska
thinkstockphotos

Zdravé partnerstvo vyžaduje komunikáciu, rešpekt, a veľa dobrých návykov z oboch strán. Akých zlozvykov sa najčastejšie dopúšťame a ničíme tak svoj vzťah?

1. Nereálne očakávania: Neexistuje nič také ako perfektná osoba bez chýb, takže nečakajte nereálne zmeny. Neklaďte dôraz na partnerove nedostatky a nesnažte sa ho za každú cenu zmeniť. Namiesto toho sa snažte nájsť nejaký kompromis pre lepšie fungovanie vzťahu.

2. Špehovanie. Pre fungujúci vzťah je kľúčovou dôvera a rešpektovanie vzájomného súkromia. Nekontrolujte partnerovi emaily, sms správy či Facebook konto.

3. Sebeckosť: Vlastnosť, ktorá nedáva vzťahu možnosť rásť. Ak svoju pozornosť v partnerstve obraciate len na seba, skôr či neskôr sa zmení aj partnerov postoj ku vám. Vzťah je predovšetkým o snahe urobiť šťastným toho druhého a nie o sebeckej individualite.

4. Neriešenie problémov: Láska so sebou občas prináša aj problémy. Dôležité však je vedieť si nezrovnalosti vyjasniť a nájsť spoločné riešenie. Ak nastane nejaký problém, treba ho riešiť už v zárodku, aby sa zbytočne nenabaľoval. Naučte sa vyjadriť svoje emócie a zároveň si dokázať vypočuť aj svojho partnera.

5. Neschopnosť odpustiť: Ľudia robia vo vzťahu chyby, no každá z nich by nás mala niekam posunúť a mali by sme sa z nej poučiť. Nikto z nás nie je neomylný, a preto nesúďte svojho partnera, ale naučte sa aj odpúšťať.

6. Neriešte problémy v afekte: Zabudol váš partner vyniesť smeti, hoci ste ho o to požiadali? Nerobte z toho zbytočnú drámu a s pokojom riešte každý problém, ktorý vo vzťahu nastane. Nie je nič horšie, ako vyvolávať zbytočné konflikty, ktoré sa dajú vyriešiť rýchlo a jednoducho. Agresívne sklony do vzťahu za žiadnych okolností nepatria. Majte nad svojím konaním dostatočnú kontrolu a vyhnite sa vetám typu: Nemyslela som to vážne, bola som vtedy veľmi nahnevaná…a pod. Sú jednoducho veci, ktoré do vzťahu za žiadnych okolností nepatria.

7. Klamstvo: Pokiaľ je to možné, snažte sa klamstvu vo vzťahu vyhnúť, lebo skôr či neskôr vyjde aj tak na povrch. Niekedy je krutá pravda lepšou voľbou ako lož. Najhorším bodom klamstva je jeho odhalenie. Po ňom vás čaká snaha získať od partnera odpustenie a následne získať stratenú dôveru partnera.

8. Nevera: Napriek tomu, že vernosť predstavuje základ vzťahu, je čoraz viac partnerstiev, v ktorých je nevera bežnou súčasťou. O jej príčinách sa dá veľa polemizovať, výsledkom je však veľké narušenie vzťahu, prípadne až jeho rozpad. Ak túžite po serióznom vzťahu, snažte sa byť aj vy sama vernou. Mnoho ľudí podvedie partnera z pomsty. Ňou nezmažete existujúci problém, ale pridáte k nemu ešte jeden nový. A naozaj sa nebudete cítiť lepšie.

Možno to znie ako klišé, ale najlepším spôsobom riešenia konfliktov je rozmýšľanie. Najprv si premyslite, čo chcete partnerovi povedať, prehodnoťte si to v hlave a nikdy nevťahujte veci, ktoré ste už dávno uzavreli. Keď sa naučíte ovládať svoje konanie, budete riešiť problémy ľahšie.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk