Ak ste užívateľom facebooku, mali by ste si dávať pozor!

Hackeri, internet, laptop, notebook, žena, problém, práca na počítači
shutterstock.com

Najnovšie aktualizácie vám môžu nainštalovať aplikáciu, ktorá vás bude odpočúvať.

Veľký brat vás vidí

Tvorcovia Facebooku prišli najnovšie s „vychytávkou“, ktorá vás bude odpočúvať a automaticky bude informácie, čo pozeráte, alebo počúvate, zverejňovať ako status na vašej Facebook stene.

Ako to funguje?

Aplikácia vášmu telefónu zapne mikrofón, pomocou ktorého zanalyzuje hlas z televízie a podľa toho zistí,aký program pozeráte, alebo čo počúvate. Hneď po tomto rozoznaní programu, či pesničky, to publikuje na Facebook. Neplatí to však len pre filmy či seriály. Princíp vyhľadávania funguje na spôsob, akým pracuje aj aplikácia Shazam, vďaka ktorej si môžete nájsť názov pesničky iba tým, že dáte určitý úsek vypočuť tejto aplikácii.

mobil
www.shutterstock.com

Analýza zvuku cez smartfón samozrejme nie je žiadnou novinkou. Len si spomeňte napríklad na aplikáciu SoundHound.

Je tu však rozpor ohľadom toho, či je vôbec v súlade so zákonom ľudí takýmto spôsobom sledovať a potom ich súkromie zverejňovať bez toho, aby o tom vedeli. Napriek tomu je pravda, že sa veľa ľudí na sociálnych sieťach delí s ostatnými o nadbytok informácií zo svojho súkromia. Na to, aby táto aplikácia neuzrela svetlo sveta, vznikla petícia, ktorá ma doteraz už viac ako 600- tisíc podpisov.

Ak by ste sa chceli do tejto petície zapojiť, stačí kliknúť: Petícia za zrušenie Facebook odpočúvania

Na tom, že vám sociálna sieť pomôže v zdieľaní hudby, ktorú počúvate alebo film, ktorý pozeráte zautomatizovaním vašich statusov, ešte nie je nič až tak zlé. Horšie je už ale to, že táto aplikácia takisto odpočúva vaše rozhovory, a to už je porušovanie ľudských práv.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk