Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, infarkt, žena, zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
22. júna 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Aké sú príznaky fibrilácie srdca, ktorá zvyšuje riziko mozgovej príhody

Viac ako 100-tisíc Slovákov trpí fibriláciou predsiení srdca, pričom počet pacientov stúpa. Toto ochorenie patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody a v 20 percentách prípadov mŕtvice bolo práve jej príčinou. Fibrilácia predsiení je dobre liečiteľná, dá sa zistiť elektrokardiografickým vyšetrením (EKG) a liečiť medikamentózne, takzvanou katétrovou abláciou, alebo operačne. Kardiológovia však upozorňujú, že Slováci nepoznajú príznaky ochorenia a neliečia sa naň.

Aké sú príznaky fibrilácie predsiení srdca?

Fibrilácia predsiení je zákerná v tom, že nie u každého pacienta sa prejaví typickými príznakmi, ako je búšenie srdca, nepravidelný rytmus, slabosť a únava či dýchavičnosť. Až 30 percent pacientov nepociťuje tieto ťažkosti a lekár im zistí túto diagnózu až v momente, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu.

Komu najviac hrozí fibrilácia predsiení srdca?

Mnohí sa nazdávajú, že táto choroba je problémom len starších ľudí. Nie je to tak. Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení a to nielen vo vekovej kategórii nad 60 rokov, ale aj mladšej vekovej skupine od 22 do 44 rokov. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií vlani malo fibriláciu predsiení 120 340 osôb, z toho až 17 433 bolo v druhej zmienenej vekovej skupine.

Odborníci preto upozorňujú, že tak ako si ľudia kontrolujú krvný tlak, tak by si mali pravidelne merať a sledovať aj svoj pulz. Chodiť na preventívne prehliadky, všímať si príznaky tohto ochorenia, pretože včasný záchyt a prevencia im môže doslova zachrániť život.

reklama:

Odporúčané

K téme

8 najúčinnejších potravín v boji proti bolestiam hlavy Vedci odhalili, ktorý vitamín je dôležitý v prevencii proti rakovine

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.