Ako alkohol v skutočnosti ovplyvňuje náš milostný život?

víno a sex
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Miešať alkohol a sex je bezpochyby veľmi obľúbená kombinácia. Nemusíte byť neurovedci ani psychológovia, aby ste dokázali odhadnúť, že keď si s partnerom nalejete pár pohárov, skončíte najskôr v posteli. Nahí a spotení. Samozrejme, na každého z nás pôsobí alkohol trochu odlišne, ale iste sa zhodneme na tom, že väčšina z nás stráca po pár pohárikoch zábrany, prestáva sa ostýchať a odhadzuje oblečenie. Vec je ale trochu zložitejšia. Prečo to tak vlastne je? Ako presne pôsobí alkohol na náš mozog? Čo presne sa v mozgu stane, keď miešame sex a chľast? Na otázky sme hľadali odpovede u niekoľkých známych odborníkov.

Psychiatrička Dr. Madeleine Castellanos hovorí, že mozog je najväčší sexuálny orgán v ľudskom tele. Každá látka, ktorá ovplyvňuje mozog, má teda logicky priamy vplyv aj na náš sexuálny život. Ako ale presne alkohol v mozgu pôsobí? Alkohol v prvom rade zastavuje v našom mozgu určité procesy, čo má za následok, že sa zvyčajne správame impulzívnejšie a necítime nervozitu. Alkohol však, oproti častému mylnému domneniu, nie je afrodiziakum. Sám alkohol v nás neprebúdza chuť na sex. Alkohol nepôsobí priamo na žiadnu časť mozgu, ktorá by mala na svedomí sexuálnu aktiváciu. Takže až sa nabudúce budete vyhovárať na príliš veľa vypitého alkoholu, máme pre vás zlú správu. To nebol alkohol. To vy sami. Všetko, čo ste robili, ste niekde v hlave už mali. Všetko, čo alkohol urobil, bolo to, že odbúral zábrany. Vyradil centrá, ktoré mali za úlohu sebaovládanie. Odstránil stud. Ale to je všetko. Alkohol nám v mozgu jednoducho len vyradil taký ten varovný alarm, ktorý nám v hlave hovorí „toto nie je dobrý nápad, nerob to“.

Profesor Dr. Harry Fisch má ale trochu iný názor.  Upozorňuje na množstvo antioxidantov obsiahnutých vo víne. Tie môžu zvýšiť prietok krvi v tele a samozrejme môžu teda aj prekrviť pohlavné orgány. Alkohol vás samozrejme sám o sebe neprivedie k vzrušeniu, ale dá sa povedať, že vaše vzrušenie môže znásobiť. Čisto fyziologicky. Nejde teda ani tak o to, že by sme na sex mali po alkohole väčšiu chuť, ako skôr o to, že nám to po alkohole jednoducho „lepšie ide“.

partneri

Má to ale svoje nevýhody

Psychiatrička Dr. Madeleine Castellanos v podstate s profesorom súhlasí, upozorňuje však na fakt, že fyzické vzrušenie nie je to isté čo vzrušenie psychické. Je pravda, že po poháriku alkoholu môže mužom lepšie stáť a ženy môžu byť vlhkejšie, lenže alkohol zároveň potláča funkčnosť nervového systému. To môže mať za následok, že sa naše genitálie stanú menej citlivými. Dotyky, ktoré by nás bežne vzrušili, tak náhle takmer necítime. A to, čo by nás bežne doviedlo k orgazmu, sa mu pod vplyvom alkoholu ani nepriblíži. Oslabená citlivosť spôsobená alkoholom môže spôsobiť, a často tiež spôsobí, problémy s udržaním erekcie.

U žien zasa môže spôsobiť vaginálnu suchosť

Ani zvýšený prietok krvi nedokáže zázraky, a keď pod vplyvom príliš mnohých vypitých pohárikov necítime žiadny dotyk, vzrušenie opadne. Aj keď sex prebehne, dosiahnuť orgazmus bude oveľa ťažšie ako za normálnych okolností. Pod vplyvom alkoholu dochádza omnoho častejšie k rôznym úrazom spojeným so sexom. V lepšom prípade sa tak ráno môžete prebudiť celí boľaví, v tom horšom skončíte v nemocnici. Na tom dať si čas od času pred sexom pár pohárov nie je nič zlé. Hlavne na začiatku vzťahu to môže obom pomôcť odhodiť stud a obavy. Nemalo by sa to ale preháňať. Ak ste schopní sa s partnerom pomilovať jedine pod vplyvom alkoholu, je tu niečo zle. Alkohol nám pomáha odstrániť podvedomé zábrany, úzkosti a obavy. Skôr než pred každým sexom piť by ste sa ale mali zamerať na pôvod týchto obáv a úzkostí.

Hoci alkohol v malej miere neškodí a môže nám naopak pomôcť zblížiť sa, dlhodobá a pravidelná konzumácia alkoholu má veľa nežiaducich následkov. Zvyšuje hladinu cukru v krvi, a hrá tak zásadnú úlohu v rozvoji srdcových chorôb. Cievy sa začnú upchávať, čo negatívne ovplyvní nielen srdce, ale aj práve pohlavné orgány. Príliš časté užívanie alkoholu tak môže viesť k zníženiu libida a impotencii. Profesor Fisch ďalej hovorí, že pravidelná konzumácia alkoholu môže viesť k zvýšenej produkcii stresového hormónu kortizolu a úbytku mužského hormónu testosterónu. „Prvé, čo hovorím pacientom, ktorí za mnou prichádzajú s tým, že majú problémy so sexom, je to, aby prestali piť alkohol,“ uzatvára profesor.

Zrátané a podčiarknuté: Pite, ale s mierou a múdro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom