Ako emócie ovládajú váš život?

Emócie a ich vplyv na náš život
Thinkstock

Vnímajte svoje pocity a riaďte sa nimi, pretože vám vždy ukazujú, kam smerujete. Ešte tak vedieť, kde to tak je, však? Ako sa vyznať v nespočetnom množstve nálad, ilúzií, emocionálnych výbuchov, túžob a radostí, keď sa pocit dokáže zmeniť behom sekundy?

Sami si pocity rozdeľujeme na pozitívne a negatívne, teda také, ktoré chceme cítiť a také, ktoré nechceme, pretože sa nám nepáčia. Netúžime ich zažívať, zvyčajne príliš bolia, sú silné a nevieme čo s nimi. Občas, vďaka skúsenosti, zaradíme aj lásku medzi negatívny pocit. Práve sme sa zamotali. Už nevieme, čo cítime, čo si o tom máme myslieť a ako z toho vyviaznuť von. Obzvlášť, keď ONI tam vonku nám spôsobujú radosť , keď sme s nimi, alebo nám ubližujú a krivdia. Jedna ilúzia strieda druhú.

V skutočnosti poznáme iba dva druhy pocitov – lásku a jej (zdanlivý) nedostatok. Sú pocity, ktoré sú pre nás príjemnejšie a také, ktoré až tak príjemné nie sú. Oba druhy však jednoznačne potrebujeme. Každý pocit je subjektívny. Je našim vlastným vyhodnotením vonkajších udalostí, reakciou na impulz, ktorý prišiel z vonku, týka sa však výhradne nášho vlastného – myslenia.

Pocity nám ukazujú, ako myslíme teraz a ako sme mysleli v minulosti. Ako sme si zvykli myslieť, ako nás to naučili. Ukazujú nám čo budeme zažívať, čo si do života pritiahneme. Pomáhajú nám zorientovať sa sami v sebe. Sú automatickou reakciou na spleť našich myšlienok a teda nám poukazujú na to, aké myšlienkové návyky sme si v sebe vytvorili dávno v detstve, a teraz ich len znova a znova opakujeme, a tak sa znova a znova opakuje aj naša realita. Na prvý pohľad ich vyvoláva niekto alebo niečo zvonku, a tak sa motáme dookola.

Väčšina ľudí necháva nekoordinovane behať svoje myšlienky a následne pocity podľa toho čo vidí vonku, čo sa deje, a zaujme k tomu určitý postoj podľa vlastných vzorcov – niekto sa túžby radšej vzdá vopred, lebo si to nemôže jednoducho dovoliť, iný začne vymýšľať ako by to išlo, a iný si túžbu splní požičaním.

Naše neustále sa meniace nálady, citové výkyvy, postoje ktoré sme zaujali, vonkajšie hádky, neúspechy, ale aj úspechy a radosti, šťastie a pocity nádeje a vášne sú výsledkom prevažne nášho myšlienkového portfólia. Práve preto, aby sme sa v tom časom nestratili slúžia pocity ako navigácia. Ukážu nám, čo ich vytvorilo. A keď nepočúvame, silnejú a sú výraznejšie. A ak ani tak nepočúvame, budú bolieť v kostiach. A ak ani tak nepočúvame, pritiahnu nám do života problémy vo vzťahu alebo v práci. Negatívne pocity zväčša znamenajú negatívne myšlienkové postoje. Pozitívne pocity zväčša znamenajú pozitívne myšlienkové postoje. Jednoducho skryté negatívne myšlienky vytvorili preto jasné negatívne pocity a jasnú negatívnu realitu, aby sa to dalo zmeniť a my sme si to všimli.

Vystúpiť z pocitového chaosu von a urobiť želané zmeny je jednoduchšie ako sa zdá :

1. Skoncentrujte sa a zatrieďte si svoje myšlienkové a pocitové návaly – napríklad si ich mesiac vkuse zapisujte, aby ste mali jasno čo sa vo vás deje

2. Pokúste sa určiť kto, kedy a prečo vás naučil takto myslieť. Uvedomte si, že tieto myšlienkové návyky boli a sú myšlienkami niekoho iného, nie vás. Rozhodnite sa, či sa chcete takto cítiť a teda takto rozmýšľať. Rozhodnite sa, či je to pre vás dobré alebo nie

3. Pokiaľ nie, zmeňte svoj postoj – presvedčte sami seba, že si zaslúžite napríklad lásku, zdravie, hojnosť. Opakujte si aspoň mesiac pozitívne tvrdenia, pozitívne afirmácie

4. Obklopujte sa pozitívne zmýšľajúcimi ľuďmi a čítajte pozitívne ladenú literatúru

5. Trénujte svoju vieru a snahu tak ako v športe – neustálym opakovaním každý jeden deň chvíľu

6. Nepočúvajte a nezapájajte sa do debát o ohováraní alebo lamentovaní nad neriešiteľnými situáciami

7. Odmeňte sa za každý malý úspech, podporujte seba a ostatných pozitívnymi slovami

8. Vždy keď skĺznete do starých koľají, neobviňujte sa. Dlhé roky ste boli zvyknutí na istý druh myslenia. Chvíľu potrvá, kým svoje návyky zmeníte. Začnite znova.

Alexandra Bikárová, spolumajiteľka Sanny Beauty Estetic Centrum a zakladateľka Školy ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY, žije v Bratislave viac ako desať rokov a pochádza z východného Slovenska. Krok smerom k anjelskej terapii, k jej štúdiu, kurzom a praxi, približne pred 16 rokmi sprevádzal sled tragických osobných životných udalostí. Rozhodnutie nájsť znova vnútorný pokoj prostredníctvom meditácie a komunikácie s anjelmi však otvorilo dlho potláčaný prirodzený dar jasnovidectva a nasledovalo niekoľkoročné venovanie sa práci s anjelskými kartami, tarotom, cigánskymi kartami a kyvadlom, práca s odblokovaním minulých životov a liečenie duše prostredníctvom kryštálov, anjelov a mandal. Prácu na osobnom rozvoji doplnilo niekoľko medzinárodných certifikátov anjelskej terapie od Doreen Virtue, Phd., Charlesa Virtue a Tiny Marie Daily, či Inny Segal. Svoj dar, skúsenosti a vedomosti zúžitkovala pri publikovaní článkov na tému ezoteriky a pozitívneho myslenia, pre vytváranie blokov v rádiu a televízii na témy osudu, veštenia anjelov a vnútorných príčin chorôb. Má za sebou organizovanie niekoľkých ročníkov Ezoterického festivalu Anjeli a VY a programu Anjeli, Víly a mandaly pre deti v materských škôlkach. V súčastnosti sa popri vedení Sanny Centru krásy, venuje individuálnym anjelskym sedeniam a skupinovým kurzom anjelskej terapie v Škole ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk