Ako naučiť vašich tínedžerov používať kozmetiku?

Pleť, pokožka, tínedžerky, beauty

Každodenná starostlivosť o pleť nie je niečo o čom sa dá vyjednávať. Musí byť súčasťou vašej dennej rutiny. Mala by byť pre vás taká samozrejmá, ako napríklad umývanie zubov alebo sprcha. Ako dospelí už vieme, aké dôležité je pleť čistiť, hydratovať a chrániť. Ale vysvetlili ste to už aj svojim dospievajúcim tínedžerom? Ak nie, teraz je ten správny čas.

Veľa tínedžerov má problémy s pleťou, ktoré sú spôsobené hormónmi. Majú tendenciu k mastnej pleti a rôznym nedokonalostiam ako sú čierne bodky alebo vyrážky. Každodenná správna starostlivosť o pleť bude mať pre nich dlhodobý efekt. Zamyslite sa nad tým – posadil si vás niekedy niekto, aby vám vysvetlil, ako sa starať o pleť? Ak nie, ubezpečte sa, že to spravíte pre svoje deti. Byť tínedžerom nie je jednoduché a veľa hormonálnych zmien sa odráža aj na ich vzhľade. Tu je niekoľko tipov, ako by sa tínedžeri mali starať o svoju pleť:

Naučte ich používať pleťovú čistiacu vodu, nie iba obyčajné mydlo

Tínedžeri by mali rozumieť tomu, aké dôležité je umývať pleť každé ráno po zobudení a každý večer pred spaním. Umývanie pleti pomáha odstraňovať prebytočnú mastnotu z povrchu pleti, spolu s nečistotami a make-upom. O čistení pleti sa nevyjednáva. Ubezpečte sa, že vaši tínedžeri majú tie správne prípravky na čistenie pleti. Mali by používať čistiacu pleťovú vodu, špeciálne určenú na mastnú pleť. Vyberte takú, ktorá neobsahuje sulfáty a teda bude jemná pre ich pleť a vysvetlite im, že ju majú použiť dvakrát denne. Po vyčistení je potrebné pleť jemne poutierať, avšak príliš netlačiť. Každý člen rodiny by mal mať vlastný uterák, rodinný uterák na ruky určite nepoužívať! Uterák, ktorý nie je čistý, je plný baktérií a to určite nie je správna voľba pre čistú pleť.

Vysvetlite im dôležitosť opaľovacieho krému

Tínedžeri trávia veľa času vonku. Keď idú von s kamarátmi, športujú alebo aj keď len idú do školy a späť, sú vystavení škodlivému slnečnému žiareniu. Preto by mali rozumieť tomu, že aj minimálne vystaveniu slnku môže mať na pleť škodlivé účinky, ako sú spáleniny, predčasné starnutie alebo rakovina kože. Je nevyhnutné, aby používali opaľovací krém vždy keď idú von. Ideálny je taký krém, ktorý má SPF aspoň 30 a je odolný voči vode a potu. Používať ho treba aj v zamračenom počasí alebo zime. Keď ho začnú pravidelné používať už v tomto veku, budú z toho ťažiť aj v dospelosti.

Ruky preč!

Rôzne manipulovanie s vyrážkami nie je iba problém tínedžerov, ale aj dospelých. To by sme však nemali robiť v žiadnom veku. Situáciu s vyrážkami to nezlepší, ba dokonca to môže viesť až k trvalým jazvám. Vysvetlite svojim tínedžerom prečo je dôležité udržať ruky ďaleko od výražok, keďže si do nich môžu rukami preniesť rôzne nečistoty a baktérie.

Hydratácia je základ

Tínedžeri by si mali zvyknúť hydratovať pleť. Hydratačné krémy by mali obsahovať aj SPF faktor a to aspoň 30. Produkt na telo by mal zasa obsahovať Aloe vera a bambucké maslo, pretože prirodzene zvlhčujú pleť. Pozrite sa po takých kozmetických výrobkoch, ktoré neobsahujú žiadne pridané parabény a sú dermatologicky testované. A nezabudnite im pripomínať, aby ich používali každé ráno.

Pre naše tínedžerky

Na pultoch obchodov nájdete množstvo rôznych make-upov a kozmetických produktov určených špeciálne pre tínedžerky, ale buďte s ich nákupom obozretní. Vysvetlite svojim dcéram, aby si kozmetické produkty vyberali správne. Naplánujte si napríklad „dievčenský deň“, choďte spolu nakupovať a týmto spôsobom im ukážte po akých výrobkoch siahať a prečo. Mali by ste ich upozorniť aj na to, že make-up síce vyzerá pekne, ale ak ho použijú príliš, môže im spôsobiť rôzne nedokonalosti pleti. A hlavne, ak už použijú make-up, NIKDY by ho nemali zabudnúť pred spaním odlíčiť! Make-up počas noci upcháva póry a môže spôsobiť vznik vyrážok. A ak už vaše deti majú problém s akné, mali by voliť kozmetiku ešte opatrnejšie a v konzultácii s ich kožným lekárom.

Tip: Niektoré obchodné domy alebo kozmetické značky ponúkajú kozmetické poradenstvo od profesionálov, ktorí určia najlepšie kozmetické produkty a tiež poradia správnu starostlivosť špeciálne určenú pre vašu dcéru. Toto je tiež spôsob, ako spolu môžete stráviť čas, ktorý vám upevní vzťah a zároveň sa vaša dcéra niečo naučí.

Pre našich tínedžerov

Veľa chlapcov sa musí začať holiť už v tínedžerskom veku. A pri tejto príležitosti by mal nastúpiť otec alebo starší brat. Vysvetlite aké rôzne typy žiletiek existujú. Elektrické žiletky sú najlepšie pre začiatočníkov, zatiaľ čo jednorazové žiletky sú lepšie pre dôkladnejšie oholenie. Všetko to však záleží na konkrétnom tínedžerovi, čo mu bude vyhovovať. Na vás však je mu vysvetliť základy holenia, aby sa vyhol poškodeniu pleti. Ak má nejaké problémy s pleťou, holenie ju môže ešte viac podráždiť. Preto je dôležité ho naučiť, ako sa správne holiť. Nezabudnite mu tiež vysvetliť ako čistiť elektrický strojček a  kedy vymeniť žiletky.

Nájdite si čas na to, aby ste svojich tínedžerov naučili správnej starostlivosti o pleť. Tieto základy pre nich budú mať dlhodobé výsledky v dospelosti. Nezabudnite, že zdravá pleť je vždy tá najkrajšia.

Zdroj: Herbalife

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk