Ako nepribrať počas vianočných sviatkov?

Chudnutie, úsmev, štíhlosť, línia, Vianoce, cvičenie, zdravie, cvičiť
shutterstock.com

A znova je tu ten čas! Sezóna sviatkov je už za dverami a všetci vieme, čo to znamená – večierky, prázdniny a jedlo! Máme pre vás zopár tipov, ktoré Vám pomôžu spraviť z tejto sviatočnej sezóny tú najzdravšiu!

Možno, že ste po celý rok na svojej životospráve pracovali tak veľa, že si myslíte, že teraz môžete nachvíľu povoliť. A možno ste ten typ človeka, ktorý si rok čo rok hovorí, že sa začne zdravšie stravovať 1. januára budúceho roka, no ale nikdy to nedodrží. Čo poviete na to, že by ste z týchto sviatkov, urobili najzdravšiu sezónu vo svojom živote? Vyskúšajte nasledujúce tipy:

Žiadne „šetrenie“ kalórií. Nehladujte počas dňa, len preto aby ste si mohli dovoliť niečo zjesť večer, keď pôjdete na večierok. Vzdať sa raňajok a obeda nie je najrozumnejšia cesta ako nepribrať. Práve naopak, ak budete čakať celý deň, aby ste sa mohli najesť, tak je vysoko pravdepodobné, že toho zjete dvakrát viac ako by ste zjedli za normálnych okolností. Navyše, budete trpieť nedostatkom cukru v krvi, energie a tiež sa nebudete vedieť sústrediť, čo z Vás určite neurobí príjemného hosťa.

Jedzte jedlá bohaté na proteíny, proteínové kokteily, vajíčka na tvrdo alebo si dajte za hrsť orechov pred tým ako vyrazíte na večierok. Ak prevezmete kontrolu nad svojim hladom vďaka zdravým jedlám, udrží Vás to plných a pomôže Vám to vyhnúť sa neskorému jedeniu veľkých porcií jedál.

Skúste prístup: „hýbať sa a stretávať sa“. Využite vianočné večierky ako príležitosť stretnúť sa so svojimi priateľmi. Stále sa hýbte a nikdy sa nezastavte na príliš dlho – a hlavne nie pri zemiakových lupienkoch a bufetových stoloch! Chodenie sa ráta ako pohybová aktivita, takže čím viac sa budete hýbať, tým lepšie.

Tancujte. Uvoľnite sa a nechajte tanec zbaviť Vás kalórií navyše. Bonusom je tiež, že čím viac času strávite tancovaním, tým menej času Vám zostane na jedenie – a počas toho sa zároveň odreagujete a zabavíte s priateľmi.

Dodržiavajte svoje rituály. Neprestávajte cvičiť len preto, že máte voľno. Najlepšia vec, akú môžete urobiť je skúsiť dodržať svoj cvičebný plán bez prerušenia. Každá z nás veľmi dobre vie, aké jednoduché je zabudnúť na svoje zdravé stravovacie návyky počas vianočných sviatkov, ale ak prinajmenšom neprestanete cvičiť, pomôže Vám to zabrániť prírastku na váhe.

Dávajte si pozor na to, čo pijete. Skúste sa vyhnúť nápojom, ktoré obsahujú veľa cukru. Je až neuveriteľné, koľko kalórií sa môže skrývať napríklad vo vianočnom punči, a je jedno či je s alkoholom alebo bez. Čistá voda je najlepšie riešenie na zahnanie smädu.

Využite voľnú chvíľku na rýchle cvičenie. Ak máte málo času, vyskúšajte rýchle – desaťminútové cvičenie ráno a potom ho zopakujte večer pred tým ako pôjdete spať. Jednoduché intervalové cvičenie Vám pomôže spáliť zopár kalórií a udržať Vás vo forme počas celých sviatkov.

Nenakupujte on-line. On-line nákupy a sedenie pred obrazovkou počítača Vám nepomôžu spáliť toľko kalórií ako skutočné nakupovanie. Chodenie po obchodoch, nosenie tašiek a škatúľ funguje ako cvičenie, tak poďme nakupovať!

Každá minúta sa počíta! Využite každú príležitosť ako urobiť každý deň počas sviatkov o trochu aktívnejší. Choďte po schodoch, zaparkujte na najvzdialenejšom parkovacom mieste pred obchodom, choďte sa prejsť von alebo skúste pravú snehovú guľovačku.

Začnite už dnes. Nečakajte na 1.január, aby ste začali so svojim tréningovým plánom. Čím skôr začnete s cvičením a zdravým stravovaním, tým skôr dosiahnete svoje ciele. Máte pre seba snáď lepší vianočný darček?

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk