Ako prebieha výcvik psov, ktorí plnia náročné poslanie?

Výcvik psov

Medzi nami žijú ľudia, ktorí pri mobilite a orientácii využívajú každodenne vodiaceho psa. Takýchto štvornohých priateľov človeka vychováva a cvičí pre zrakovo postihnutých Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. Štvornohí pomocníci pre zrakovo postihnutých sa na svoje poslanie dlho pripravujú.

Títo špeciálne vycvičení štvornohí priateľa človeka sú veľkí pomocníci ľudí so zrakovým postihnutím. Proces ich prípravy nie je vôbec jednoduchý.  V prvom rade je potrebné mať k dispozícii psa, ktorý má vhodnú povahu. „Z toho dôvodu máme účelový chov, v ktorom chováme psy, ktoré sú povahovo vhodné na túto prácu. To znamená, že sú ľahko ovládateľné človekom, radi pre človeka pracujú a majú trošku nižší temperament, ako je u labradora bežné,vysvetlila Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.

Šťastné detstvo

Šteniatka špeciálnych chovných sučiek putujú v siedmich týždňoch do rodín dobrovoľníkov, ktorí sa im venujú približne do 12-tich až 14-tich mesiacov. Dobrovoľníci učia šteniatka, čo je dovolené a čo zakázané v ľudskom svete.

Učia ich bežné veci a budujú pozitívny vzťah psa k človeku, socializujú ho na mestské prostredie, to je veľmi dôležitá súčasť toho procesu, pretože bez kvalitnej socializácie by pes nebol schopný sústrediť sa na prácu v náročnom prostredí,uviedla Katarína Kubišová.

Labrador, pes
Royal Canin

Krmivo ušité priamo na mieru

Vo veku jedného roka absolvujú psy hodnotenia povahy a zdravotného stavu, na základe ktorých sú zaradené do výcviku, alebo z programu školy vyradené. Dobrý zdravotný stav psa je absolútny základ, aby vodiaci pes mohol plnohodnotne pomáhať človeku so zrakovým postihnutím. K tomu je potrebné aj kvalitné krmivo a kvalitná výživa psa. Labradory pre svoju chuť do jedla trpia často obezitou a problémami s kĺbmi a kosťami.

„Labrador potrebuje krmivo, ktoré mu pomáha udržiavať ideálnu váhu a podporuje vývoj silných kostí a kĺbov. Granuly by mali obsahovať zvýšené množstvo bielkovín (30 %) a menej tukov (13 %), L-karnitín, ktorý zaisťuje lepšie spaľovanie tukov, pes teda nepriberá a cíti sa fit. Vhodné krmivo pre labradora obsahuje aj psylium a jačmeň. Tie umocnia pocit sýtosti, takže labrador bude spokojný i po podaní menšieho množstva krmiva,“ vysvetľuje MVDr. Lucia Repová z Royal Canin.

Výcvik a odovzdanie psa

Psi vo výcviku sú umiestnené v domácnosti trénera. Ten psa postupne učí cviky potrebné k vodeniu nevidiaceho. Výcvik trvá zhruba 6-8 mesiacov a posledná tretina výcviku ako aj záverečná skúška prebieha tak, že tréner má na očiach nepriehľadné okuliare. Po úspešne zloženej skúške nasleduje najťažšia časť celého procesu –  odovzdanie psa klientovi.Je to najťažšia časť , lebo človek s postihnutím sa učí správnej komunikácii so psom. Zvykajú si na seba. Čiže je to veľmi náročný týždeň aj pre nás, aj pre psa, aj pre klienta,“ uviedla Katarína Kubišová. Po tomto celom procese môže byť pes odovzdaný do skúšobnej doby človeku so zrakovým postihnutím.

Poslaním Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy je pomoc zrakovo postihnutým ľuďom pri integrácii, prostredníctvom špeciálne vycvičeného vodiaceho psa. Samostatný a bezpečný pohyb prostredníctvom vodiaceho psa v porovnaní s chôdzou pomocou bielej palice, oslobodzuje zrakovo postihnutého od psychického napätia, dodáva mu pocit istoty, sebadôvery a poskytuje nezávislosť od vidiacich sprievodcov. „Mať vodiaceho psa je veľká starosť, ešte väčšia radosť a najväčší krok k samostatnosti,“ hovorí PeadDr. Imrich Bartaloš, zakladateľ výcvikovej školy pre vodiacich psov a používateľ vodiaceho psa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom