Ako sa stravovať po vyliečení z anorexie? Poradíme vám

Chudnutie, anorexia, tanier, príbor, hladovanie, jedlo, hrášok
Thinkstock

Chorobná túžba vyzerať štíhlo dokáže rozvrátiť život od základov. Ako znovu vykročiť?

Ak túžba po schudnutí sa stáva dôležitejšou ako čokoľvek iné, znamená to, že trpíte poruchou prijímania potravy zvanou anorexia. Anorexia je naozaj závažným problémom súčasnosti. Príčiny vzniku sú rôzne. Snaha upútať pozornosť iných. Získať ich uznanie a lásku. Alebo tiež spôsob ako svoju vlastnú myseľ zamestnať chorobnou túžbou po štíhlosti, čím ju odpútať od závažnejší emocionálnych problémov. Prichádza aj vtedy, keď svoju vlastnú existenciu nedokážete kontrolovať. Pocit bezmocnosti potláčate aspoň ovládaním vlastného tela, váhy. Kontrolovaním prijímanej potravy.

Kroky k uzdraveniu

Liečba je zdĺhavým i náročným procesom. Vyžaduje si bezprostrednú pomoc okolia. Kroky k uzdraveniu sú nasledovné:

Priznať problém. V prvom rade si musí anorektik uvedomiť, že sa nachádza v závažnej situácii a život nebude lepší, ak zvíťazí nad svojou váhou.

Zdôveriť sa niekomu. To je tiež veľmi ťažké. Väčšina trpiacich touto poruchou svoje problémy tají, či už je to kvôli pocitu hanby, odmietania, nepochopenia.

Strániť sa ľudí, miest, činností spúšťajúcich anorexiu.

Vyhľadať odbornú pomoc. Na to, aby ste sa naučili normálne jesť a získali opäť zdravý postoj k jedlu, potrebujete odborné poradenstvo, a to nielen v oblasti výživy.

Čítajte aj: 10 prekvapujúcich faktov o prejedaní sa

Ako ďalej jesť?

Najdôležitejšia je postupnosť. Určite nespôsobiť oslabenému telu kalorický šok, ktorý by organizmus nedokázal spracovať. Začať malými množstvami a postupne zväčšovať porcie, no nie dlhšie ako týždeň. Potravu počas dňa si musíte rozdeliť do 4 až 6 malých rovnako výživne vyvážených jedál. Snažte sa nevynechať žiadne. Pri liečbe pomáha vytvoriť si časový harmonogram, kedy presne budete raňajkovať, desiatovať, obedovať… Pomôže to zmierniť úzkosť pred jedlom. Odpadá totiž nepríjemné rozhodovanie či jesť hneď alebo to odložiť a často potravu vynechať.

Čítajte aj: II. Neuveriteľné vnútorné príčiny chorôb

Potrebnú energiu telu dodáme prostredníctvom jednoduchých cukrov. Naša strava by teda mala obsahovať med, rafinovaný cukor, kukuričný sirup. Do denného jedálnička nezaraďujme nízkotučné i nízkokalorické výrobky. Tieto potraviny iba zapĺňajú žalúdok a nemajú dostatočnú energetickú či výživnú hodnotu. Rovnako zemiaky a kukuricu obmedzme, pretože okrem možného negatívneho vplyvu na krvný cukor sa tiež pri nich rýchlo dostaví pocit sýtosti. Orientačná hodnota denného energetického príjmu pri liečbe mentálnej anorexie predstavuje asi 3 500 kCal. Úplne nevhodné je cvičiť po jedle a vyhovieť tak výčitkám.

Správne chudnutie a rozumné diéty

Mäso dodáva telu množstvo dôležitých látok, preto sa tiež doporučuje zaradiť do jedálnička, no nemusí byť každý deň. Druhy mäsa striedajte ( kuracie, hovädzie, ryby,…). Ďalej by strava mala pozostávať z polynenasýtených tukov, ako je olivový, repkový olej či olej obsiahnutý v orechoch a v mnohých rybách ( losos, tuniak, makrela). Príjem kalórii z týchto olejov by mal tvoriť 20 % z celkového denného prísunu. Počas liečby je potrebné užívať aj zinok, ktorý vám pomáha kontrolovať chuť do jedla.

Aj keď vyliečiť sa z tejto choroby býva náročné, uvedomte si, že nič a nikto vám nestojí za váš život. Ani ideál krásy, ani názory iných, či váš negatívny postoj k sebe samotnej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom