Ako sa účinne zbavíte vrások

Vrásky
thinkstockphotos

Každá z nás túži byť večne mladou a krásnou. Ako účinne bojovať s časom a vyzerať sviežo? Vyskúšajte niektoré z účinných kozmetických metód.

Starnutie je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a odráža sa najmä na našej pleti. Starnúca koža postupne slabne, padá a stráca elasticitu. Tvorba vrások závisí od genetických dispozícií, kožného fototypu ako aj pôsobenia faktorov životného prostredia.

Vrásky na pleti majú tieto štádiá:

Mierny stupeň – na pleti je len zopár vrások, ktoré potrebujú minimálne krytie.

Stredný stupeň – pleť je bledá až sivá, obsahuje linky a vrásky, ktorých korekcia vyžaduje make–up.

Pokročilý stupeň – na pleti sú už trvalé vrásky, farba kože má rozšírené vrásky a je sivá, prípadne fľakatá. Pleť si vyžaduje intenzívne krytie make-upom.

Ťažký stupeň – Na pleti sú hlboké vrásky a ryhy, množstvo rozšírených cievok a pigmentových škvŕn, ktoré sa nedarí úplne prekryť make-upom.

Prečítajte si tiež: Ako zregenerovať vlasy a pleť po lete?

Na vzniku vrások sa podieľajú tieto faktory:

• starnutie

• slnečné žiarenie

• pohyby mimických svalov

• gravitácia

• akné

• fajčenie

Jemné linky a vrásky vznikajú dehydratáciou pleti, priamym slnečným žiarením či pôsobením rozličných toxínov zo životného prostredia a fajčením.

Brázdy

Hlbšie linky alebo ryhy vznikajú postupne ako koža starne, stráca pružnosť a elasticitu a vplyvom gravitácie postupne klesá. Koža je oslabená tým, že vekom dochádza k redukcii tukových buniek v podkoží, k strate kolagénu a elastínových vlákien.

Podráždená pleť? Tu je riešenie problému v troch krokoch

Ako účinne bojovať s vráskami

Moderná medicína dnes dokáže zabezpečiť mladistvý vzhľad pleti oveľa dlhšie ako nám predurčuje vek. Existuje množstvo krémov, metód, procedúr a chirurgických výkonov, ktoré sú skutočne účinné, ale v mnohých prípadoch je nutné ich navzájom kombinovať, opakovať či pravidelne používať.

Najlacnejší a najefektívnejší spôsob, ako chrániť pleť pred predčasným starnutím je chrániť ju pred priamym slnečným žiarením a vyhnúť sa fajčeniu.

Ďalšou nutnosťou je pravidelná hydratácia. Kvalitné kozmetické prípravky s hydratačným účinkom zlepšia schopnosť kože zadržiavať vodu. Treba si vybrať také, ktoré nespôsobujú alergiu, pleť nedráždia, po aplikácii nepália, ani sa na nej netvorí akné. Proti vráskam môžete účinne zabojovať aj pomocou tvárovej gymnastiky, ktorou si posilňujete svalstvo tváre.

Mikrodermabrázia či resurfacing sú ďalšie účinné techniky, v rámci ktorých sa obrusuje horná vrstva pokožky pomocou chemických alebo mechanických prostriedkov. Jej zlupovanie vyrovnáva pigmentáciu a zlepšuje štruktúru pokožky. Zároveň pomáha odstrániť jemné vrásky.

Botulotoxín účinne pôsobí na stredne hlboké vrásky a spôsobuje paralýzu svalov, ktoré spôsobujú vrásky hnevu, fajčiarske vrásky, či vrásky okolo očí. Dá sa ním zmierniť aj tvar obočia. Účinne pôsobí až niekoľko mesiacov.

Facelifting pomáha upraviť väčší objem tvárového tkaniva a zmeniť štruktúru ochabnutých svalov. Odstráni prebytočnú kožu a vyrovná vrásky na čele, vytiahne obočie, či upraví prevísajúce očné viečka.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk