Ako sa učiť s prváčikom?

Učiť sa, učenie, čítať, rodič, matka, dieťa, školák, prváčik, škola
shutterstock.com

Vaše dieťa vstupuje do novej životnej etapy. Ako ho podporiť, aby školu zvládalo bez väčších problémov?

Prvé mesiace školskej dochádzky bývajú ťažké nielen pre dieťa ale aj rodičov. Prváčik si musí poradiť s novými skutočnosťami, nájsť si vhodný spôsob učenia a zaužívaný režim, ktorý sa bude niesť jeho životom najbližších pár rokov. Pomôžte vášmu dieťaťu a venujte mu denne svoj čas pri spoločnom učení. Čím vlastne začať?

Kontrolujte mu denne tašku

Aby si mohlo dieťa úspešne plniť svoje školské povinnosti, treba v prvom rade dbať na to, či má vždy poruke a v poriadku školské potreby. Preto mu denne kontrolujte obsah aktovky. Všetky veci radšej označte menovkou, aby ste predišli zámene.

Zaobstarajte mu cvičný zošit

Vaše dieťa bude mať domáce zadania oveľa skôr, ako sa naučí písať a bude si ich vedieť písomne naznačiť . V prvých týždňoch dostávajú deti za úlohu spravidla znovu si precvičiť to, čo písali v škole. Neskôr si jednoducho graficky vyznačujú v učebnici cvičenie, ktoré majú vypracovať doma. Prvé písomné zadania sú zamerané na uvoľňovanie ruky a bývajú veľmi dôležité najmä u tých detí, ktoré prichádzajú do školy bez grafických návykov. Nenúťte vaše dieťa niekoľkokrát prepisovať úlohu. Zaobstarajte mu radšej cvičný zošit, kde si bude môcť precvičiť úlohu skôr, ako ju začne písať načisto. Pozor však na to, aby ste dieťa neustálym precvičovaním neunavili a neznechutili. Nechcite prvýkrát od neho zázraky!

Aj ústna príprava je veľmi dôležitá

Mnoho rodičov podceňuje ústnu prípravu so svojimi deťmi. A práve tá najlepšie pomáha rozširovať slovnú zásobu žiaka. Preto sa s vašim prváčikom rozprávajte o tom, čo videlo. Dieťa má pozorovať obrázky, a tak sa učí vnímať vzťahy, súvislosti a v konečnom dôsledku rozvíjať logické myslenie. Ak si nájdete chvíľku času pozhovárať sa s ním, zistíte, že niektoré pre dospelých jednoduché pokyny, môžu byť preň vážnym problémom.

Precvičujte čítanie

Čítanie si vyžaduje prax. Neuspokojujte sa preto s tým, že dieťa prečíta celý text. Dbajte na to, aby čítalo plynulo. Nepripusťte, aby to odriekavalo spamäti vynechávajúc alebo zamieňajúc jednotlivé slová. Nepreberajte však za vaše dieťa zodpovednosť. Úspech záleží predovšetkým od neho a vy ste len pomocník, ktorý radí a kontroluje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom