Ako sa vysporiadať s rozvodom?

Ako sa vysporiadať s rozvodom?
Ako sa vysporiadať s rozvodom? Thinkstock

Niekto si s rozpadom manželstva poradí hravo, akoby o ňom ani nevedel. Druhý ho znáša ťažko a dlho sa z neho spamätáva, a pre ďalšieho znamená koniec.

Ako o rozvode informovať príbuzných? Univerzálny recept nejestvuje. Situácia totiž v jednotlivých rodinách býva príliš špecifická. Napriek tomu možno odporúčať niekoľko základných pravidiel, ktorými sa oplatí riadiť. Jedným z nich je: neklamať a nezatajovať. Nech nám je akokoľvek nepríjemné správu o rozpade rodiny oznámiť rodičom a deťom, oveľa nepríjemnejšie situácie nastanú, ak sa to dozvedia od niekoho iného. Vtedy navyše hrozí, že informácie nebudú presné. Podľa rád psychológov by sme po rozvode mali svojich najbližších informovať až vo chvíli, keď ide naozaj o nezvratné riešenie, napríklad až vtedy, keď je žiadosť o rozvod podaná na súde, či keď sa blíži rozvodové konanie.

Deti predškolského veku zbytočne nezaťažujme

V niektorých prípadoch sa dokonca odporúča, aby deti predškolského veku boli o rozvode rodičov informované až vtedy, keď sa zásadne mení štýl života rodiny, napríklad keď sa jeden z manželov odsťahuje preč. Ak totiž manželia žijú nejaký čas po rozvode v spoločnej domácnosti, nemá zmysel malé deti zaťažovať takýmito informáciami. Význam tohto slova je pre ne ešte príliš neurčitý.

Ako sa vyrovnať so situáciou?

Občas sa môže stať, že rodičia oboch manželov sa s novou situáciou v rodine nedokážu vyrovnať. Pred vnúčatami si na adresu partnera svojej dcéry či syna neodpustia nelichotivé poznámky. V takých prípadoch je vhodné požiadať ich, aby sa podobným komentárom pred deťmi vyhýbali. Väčšinou horšie znášajú oznámenie o rozvode rodičia toho z partnerov, u ktorého neostávajú deti. Preto je ideálne, keď sa manželia dohodnú a rodičom povedia, že na ich kontaktoch s vnúčatami sa rozvodom nič nemení.

Pri oznámení o konci manželstva by deti mali byť ubezpečené, že nestrácajú ani mamu, ani otca, aj keď sa jeden z nich čoskoro odsťahuje. Podľa psychológov je vhodné najmä mladšie deti ihneď informovať, ako často a akým spôsobom sa budú uskutočňovať ich stretnutia s rodičom, ktorý bude bývať inde. Je veľmi dôležité uistiť dieťa, že za rozvod v žiadnom prípade nemôže. U mnohých detí sa totiž objavuje pocit, že keby sa napríklad lepšie učili, poslúchali otecka a pomáhali mamičke, nič podobné by sa neprihodilo. Veľa škody napácha aj takzvané kupovanie si dieťaťa.

Je dôležité uchovať si dobré vzťahy

Optimálne je uchovať si dobrý vzťah nielen k deťom, ale i k bývalému partnerovi, správať sa k sebe i po rozvode s rešpektom a úctou. To je dôležitá prevencia duševných porúch u dieťaťa. Neriešte konflikty v prítomnosti dieťaťa. Neurážajte druhého rodiča pred dieťaťom. Vašich potomkov treba informovať o hlavných príčinách rozvodu. Vedia o problémovom správaní rodičov, ako alkoholizmus, agresivita, a vytušia i mimomanželské vzťahy. Aj keď o nevere jedného z rodičov dieťaťu povieme, nie je žiadúce vravieť detaily, mená. Primerané informácie umožnia deťom sa v situácii zorientovať. Zatajovanie naopak môže znamenať stratu ich dôvery.

Na všetky otázky, ktoré vás trápia po rozchode, nájdete odpovede za pomoci odborníkov z oblasti klinickej psychológie, práva, coachingu a mediácie na prvej populárno-odbornej konferencii Úspešné ženy 18. mája 2017 v Hoteli Tatra v Bratislave. Viac info čoskoro.

https://www.ticketportal.sk/Event/Konferencia_Uspesne_zeny

Mirka Mládková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom