Ako sa zbaviť parazitov v tele? Tu sú recepty, ktoré ich zlikvidujú

červy, parazity,
Thinkstock

Čo sú to parazity a ako sa ich zbaviť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Žijú v našom tele a mnohokrát o nich ani netušíme. Reč je o parazitoch, ktoré sa usídlia v našom tele a často spôsobujú zdravotné problémy. O tom, ako odhaliť ich prítomnosť, sme písali v tomto článku.

Napadnutie parazitmi býva dosť ľahké. Najmä, ak si nemáte vo zvyku umývať ruky dosť často. Rizikovou skupinou sú predovšetkým deti. Červami sa dá nakaziť aj prostredníctvom konzumácie neumytej zeleniny alebo ovocia, pretože mikroskopické parazity žijú na všetkých rastlinách. A niekedy môžu preniknúť do vášho organizmu, aj keď ich dobre umyjete.  Túto neželanú návštevu získate tiež z mäsa, a to aj v prípade, že je dobre uvarené. Riziko sa samozrejme zvyšuje, keď konzumujete jedlá zo surového či polosurového mäsa.

Červami sa dá nakaziť i prostredníctvom domáceho maznáčika. Olizuje vám pes vašu tvár? Iste, je to veľmi príjemné, ale tiež to znamená, že budete musieť vykonať očistu organizmu od parazitov niekoľkokrát do roka.

Črevné parazity

Vedci hovoria, že až 90% ľudí malo aspoň raz v živote problémy s parazitmi. Napríklad črevné červy môžu infikovať gastrointestinálny trakt človeka alebo zvieraťa. Aj keď sú schopné prežiť v rôznych častiach tela, obývajú hlavne črevnú stenu. Tieto parazity možno získať niekoľkými spôsobmi – prostredníctvom neumytého ovocia a zeleniny, nedovareného mäso alebo infikovanej vody. Ale tiež vstupujú do tela pri kontakte so zvieratami alebo kožou.

Existuje niekoľko druhov 

Trichinella (svalovec) – parazit, ktorý spôsobuje parazitné ochorenie zvané trichinelózu. Môžete sa nakaziť, ak budete jesť surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso.
Hlísty – tieto červy má až 576 až 740 miliónov ľudí na svete. Nakazíte sa prostredníctvom kontaminovanej pôdy (vrátane chôdze naboso). 

Dientamoeba Fragilis- tento parazit je jedným z najmenších, ktoré môžu žiť v hrubom čreve. Vedci ešte stále neprišli na to, akým spôsobom sa nimi dá najčastejšie nakaziť. 

Pretože mnoho parazitov žije v črevách, veľa hostiteľov nevie o ich prítomnosti. A preto si neuvedomujú, že predstavujú riziko aj pre svoje okolie. 

Ako očistiť telo od parazitov

V mnohých kultúrach po celom svete je očista od parazitov bežnou záležitosťou. U nás to tak ale nie je. My vám však prezradíme niekoľko receptov, ktoré vás pomôžu zbaviť cudzích príživníkov. 

Pomôžu bylinky 

Medzi najúčinnejšie rastliny, ktoré vás očistia od parazitov patrí palina, čierny orech, klinček, tymián, koreň lopúcha, kajenské korenie a Amare riasy. Účinné látky, ktoré obsahujú, možno nájsť v predajniach zdravej výživy a to aj v bežných supermarketoch. Ale tiež si môžete kúpiť bylinky jednotlivo a namiešať si čaj, ktorý treba piť  7-10 dní.

Škrupiny vlašských orechov (zelené) sa používajú proti parazitom pre svoje antibakteriálne, antivírusové a antifungálne účinky. Môžu za to prospešné látky, ako triesloviny, juglon a jód. Tinktúra zo škrupín zabije dospelé parazity.

Palina je známa ako antihelmintikum (liek proti črevným parazitom) už niekoľko rokov. Navyše pomáha zlepšiť trávenie. Zvyšuje kyslosť žalúdka a produkciu žlče. Ničí parazity vo fáze larvy.

Karafiát alebo klinček je antiparazitárne a protiplesňové činidlo, ktoré je schopné zmierniť bolesť. Zabíja vajíčka červov.

Pozor však, očista tela od parazitov nie je príjemná. Väčšina bylín má veľmi horkú chuť. Navyše parazity sú po usmrtení vylúčené z tela von a ich vzhľad i veľkosť môže vydesiť nepripraveného človeka.

www.fithacker.ru

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk