Ako vyzerá správny obed počas chudnutia?

správny obed počas chudnutia
shutterstock.com

Mnohé z nás chudneme a napriek tomu sa nám nedarí dosiahnuť vytúženú postavu. Ako vyzerá správny obed, ktorý by vás nasýtil a nepribrali by sme z neho?

Asi väčšina z nás pozná ten ustavičný boj s nadbytočnými kilami. Leto je už čoskoro tu a v plavkách sa nám máločo podarí skryť. Aj vy sa snažíte zameškané dohnať drastickou hladovkou? Vynechávate obed alebo jete len zeleninové šaláty? Potom sa nečudujte, že sa vám nedarí schudnúť. Z čoho by mal teda pozostávať náš obed?

Nesmú chýbať potrebné živiny

Správny obed rozhodne nie je zeleninový šalát. Neobsahuje totiž skoro žiadne energetické živiny. Väčšina z nás sa nazdáva, že keď si dáme šalát s kúskom syra či šunky, tak je to to najlepšie, čo môžeme pre štíhlu líniu urobiť. Omyl, dámy! V šaláte úplne chýbajú sacharidy, ktoré sú dôležité k prežitiu odpoludnia. Ak ich nedodáte v hlavnom jedle dňa, čoskoro sa dostaví k slovu hlad a zameškané sa budete snažiť dohnať zvýšenou večernou konzumáciou všetkého, čo stretnete v kuchyni.

Obed vlastne delí deň na dve polovice. Jednu polovicu dňa už máte za sebou a ďalšia vás ešte čaká, a tak musíte organizmu opäť dodať správnu energiu a trochu stavebných látok. Dôležité je aj to poskytnúť telu priestor, aby ho spracovalo. To znamená si poobede aspoň na chvíľku zdriemnuť a neskočiť rovnými nohami hneď do práce. Aj keď to je asi vo väčšine zamestnaní takmer nemožné. Doprajte si to aspoň počas dní voľna.

Zdravé potraviny nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

Ako má vyzerať váš obed?

Obed by mal predstavovať najväčšie jedlo dňa, preto sa vôbec nehanbite za väčšie porcie. Vhodnou voľbou môže byť grilovaný steak s prílohou a zeleninovým šalátom. Táto kombinácia bielkovín a sacharidov, zeleniny a malého množstva tuku je ideálna.

Obed by mal tvoriť cca 30 percent nášho denného príjmu. Ten záleží od viacerých faktorov. Aká je vaša váha, vek, zdravotný stav, metabolizmus a aj aké sú vaše denné aktivity. Koľko sa počas dňa hýbete. Teoreticky sa dá povedať, že priemerná žena by mala mať denný príjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10500 kJ.

Akému obedu sa radšej vyhnite?

Nevhodnou stravou počas chudnutia sú tučné jedlá, pizza, hranolky, smotanové omáčky či jedlá z fast foodu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk