Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina, mama, dcéra, dieťa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
1. júna 2018 Deti a rodinaVýchova a škola od DamskaJazda.skSITA

Ako zlepšiť vzťah so svojim dieťaťom?

Pre osobnostný rozvoj každého dieťaťa je rodinné prostredie tým najdôležitejším. Vytvorte mu preto harmonické podmienky a posilnite vzájomné puto.

Rodinné prostredie výrazne ovplyvňuje všetky stránky dieťaťa od raného detstva až po dospelosť. Chcete, aby váš školák napredoval a bol v živote úspešný? Venujte mu svoj čas a posilnite vzájomné puto. Je to možné aj prostredníctvom týchto banálnych spoločenských činností.

Rozprávajte sa s ním

Poznať pocity svojho dieťaťa je veľmi dôležité. Je naozaj potrebné pýtať sa, ale aj počúvať ho. Dieťa, ktoré nájde chápavého poslucháča, sa cíti bezpečne a pokiaľ ho rodič povzbudzuje v prejavovaní jeho pocitov, bude schopnejšie ich aj spracovať. Humor je pri tom veľmi dôležitý. Ak si rodič zapamätá a vhodne použije dobré vtipy a milé anekdoty, veľa sa spolu s deťmi nasmejú. Deti vedia s nadšením počúvať čo v mladosti rodičia povystrájali. Zároveň im tak môžu odovzdať svoje skúsenosti. Netreba zabúdať aj na pochvaly a povzbudenie, pretože deti, ktoré doma zažívajú pozornosť a ocenenie, sú s rodičmi užšie spojené.

reklama:

Venujte dieťaťu čo najviac času

Voľný víkend strávený spoločne vzťahom v rodine pomôže oveľa viac, ako návšteva nákupného centra. Pri plánovaní rodinného výletu sa môže zapojiť celá rodina. Nemusí pritom ísť o náročnú, niekoľkohodinovú túru. Postačí vybehnúť niekam do okolia, kde budú mať deti miesto na vybehanie sa. Ideálne je spojiť výlet s malým piknikom či opekačkou, ktorú deti zbožňujú. Skvelým nápadom je aj spoločné pečenie. Ak dostanú vlastnú zásterku a navonok nesmierne dôležitú úlohu vymiesiť cesto či natrieť koláčiky lekvárom, budú v siedmom nebi.

Rozprávka na dobrú noc

reklama:

Rodičia veľakrát riešia dilemu či pustiť deťom rozprávku v televízii alebo im ju prečítať. Čítaním rozprávok na dobrú noc pritom rodič v prvom rade posilňuje vzťah s dieťaťom a napomáha rozvíjať jeho citový a morálny vývoj či predstavivosť. A prečo z čítania rozprávok neurobiť pravidelný rituál? Vhodné je čítať rozprávku či príbeh spolu s ním a nezabudnúť sa ho pýtať ako vníma hrdinov rozprávky.

Pomáhajte deťom s učením

Niekedy sa stáva, že vaše dieťa si nevie poradiť s novým učivom. A pritom najmä staršie deti často z rôznych dôvodov otáľajú požiadať vás o pomoc. Skúste si s nimi sadnúť a spolu prebrať udalosti v škole. Robte to však nenúteným spôsobom a s úprimným záujmom.

reklama:

Odporúčané

K téme

Jedlo ako zábava. Šťastné dieťa vie zdravo jesť, aj rozumne maškrtiť 3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.